PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W „La Habitación” bierze udział międzynarodowa ekipa. Film reżyseruje kilku twórców.
La Habitación” to opowieść o ludziach zamieszkujących tą samą przestrzeń, tytułowy Pokój, w różnych okresach XX wieku. Choć ich życie oglądamy z perspektywy pokoju, transformacja ich kraju, Meksyku -  odgrywa bardzo ważną rolę. Widzowie będą świadkami fragmentów ich codziennego życia, małych dramatów, radości, strachu, nadziei, rozczarowań i miłości. Przeżyją zawirowania związane z wydarzenia politycznymi. Z biegiem czasu wygląd Pokoju się zmieni, a nowi lokatorzy zastąpią starych.

W projekcie bierze udział międzynarodowa obsada. W filmie zagrają m.in. Irène Jacob (pamiętna rola w „Podwójnym życiu WeronikiKrzysztofa Kieślowskiego), Kaori Momoi („Wyznania Gejszy”), Eugenia Tempesta, Luis Alberti czy Kristyan Ferrer. Każdy etap z „życia” Pokoju wyreżyseruje inny twórca. Są wśród nich Natalia Beristáin, Carlos Bolado, Carlos Carrera, Ernesto Contreras, Daniel Giménez Cacho, Alfonso Pineda Ulloa, Alejandro Valle i Iván Ávila Dueñas. To reżyserzy o ugruntowanej pozycji, mający na swoim koncie oscarowe nominacje oraz sukcesy na najbardziej prestiżowych europejskich i światowych festiwalach.


Irena Jacob (po prawej), fot. No Sugar Films.

Głową całego przedsięwzięcia są  meksykańscy producenci,  Edher Campos i Luis Salinas tworzący firmę Machete Producciones. Wszystkie wyprodukowane przez nich filmy były nagradzane na najważniejszych europejskich festiwalach i szeroko rozpowszechniane na całym świecie. Machete ma w dorobku cztery nagrody festiwalu w Cannes w tym Camera O’dor za film "Rok przestępny" oraz Un Certain Talent i François Chalais Award dla filmu "Złota klatka". Ten ostatni miał również dystrybucję kinową w ponad 40-stu krajach, a w samym Meksyku pobił sukces frekwencyjny najpopularniejszego to tej pory "Amores Perros". Okrzyknięto go również najbardziej nagradzanym meksykańskim filmem wszechczasów. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadają Marta Habior i Marta Lewandowska z No Sugar Films. W realizacji oczywiście biorą udział Polacy. Zdjęcia do filmu realizuje Polak Bogumił Godfrejów oraz Guillermo Granillo. Operator kamery, Agnieszka Szeliga i ostrzyciel, Piotr Pluciński, to również nasi rodacy. Producenci zamierzają zaangażować również Jana A.P. Kaczmarka do skomponowania muzyki. Kaczmarek wyraził już chęć udziału w projekcie.


fot. No Sugar Films.

Za postprodukcję obrazu odpowiada studio DI-Factory, a postprodukcję dźwięku - Aeroplan Studios. „La Habitación” otrzymał już nagrodę Fox Prize w sekcji Cabos in Progress na Los Cobos Film Festival.

Koprodukcja meksykańsko – polska jest wspierana przez Meksykański Instytut Filmowy (IMCINE), Ambasadę Polski w Meksyku, Ambasadę Meksyku w Polsce, Instytut Cervantessa, Centro de Capacitacion Cinematografica oraz szereg twórców i innych instytucji w tym: Carlosa Reygadasa, Paulę Markovitch, Sarę Hoch (Guanajuato International Film Festival), Gerardo Salcedo Romero (Guadalajara International Film Festival), Danielę Michel (Morelia International Film Festival). Film został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


fot. No Sugar Films.

Zdjęcia do filmu zostały już ukończone. Dystrybucją w Polsce zajmie się Solopan.


fot. No Sugar Films.

Studio No Sugar Films o sobie:
„La Habitacion” nie jest naszym pierwszym międzynarodowym projektem. W dorobku No Sugar Films są filmy krótkometrażowe koprodukowane z Norwegią, produkcje wykonawcze dla brytyjskich, australijskich, amerykańskich i niemieckich producentów. W tym film „Auschwitz” produkowany dla Stevena Spielberga oraz „Centaur” realizowany w koprodukcji z Film Factory Beli Tara w Sarajewie. Obecnie, nasza firma zaangażowana jest w najnowszą produkcję studia Participant Media (m.in. „Most Szpiegów”, „Lincoln”, „Służące”), do której część zdjęć powstaje w Krakowie.


fot. No Sugar Films.


Albert Kiciński
No Sugar Films
Ostatnia aktualizacja:  27.01.2016
Zobacz również
fot. No Sugar Films
Film Patryka Vegi rządzi w kinach
[wideo] Dyplomaci urzeczeni "Excentrykami"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll