PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.01.2016
12 stycznia 2016 roku wystartowała dziewiąta już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań. Poznański Fundusz Filmowy działa na zasadzie koprodukcji, czyli finansowego wsparcia projektów filmowych związanych z miastem poprzez tematykę, miejsce realizacji lub lokalne osoby, firmy pracujące w branży filmowej.
- Chciałbym zachęcić i zaprosić wszystkich producentów, którzy mają ciekawą ideę oraz scenariusz, a akcję swego filmu chcieliby ulokować w Poznaniu lub jego okolicach – mówi Michał Gramacki, manager Poznan Film Commission. - Warto tu dodać, że dodatkowym atutem - poza przyznawanymi środkami finansowymi – jest współpraca filmowego biura z lokalną branżą oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi.

Oznacza to, że producent nie tylko ma możliwość otrzymania środków finansowych (poznański fundusz filmowy), ale również potrzebnego wsparcia technicznego (lokalna branża filmowa), organizacyjnego (Poznan Film Commission) i promocyjnego (Miasto Poznań). Cały pakiet  jest przygotowany z myślą o dobrej współpracy na linii Miasto – Producent. W 2016 roku poznański fundusz otwarty jest również na inne projekty audiowizualne, w tym teledyski (których miernikiem jest przede wszystkim miejski potencjał promocyjny oraz kreatywność koncepcyjna i realizatorska).


Film "Bransoletka", fot. Poznan Film Commission

  Co się dzieje z poznańskimi filmami ?

Od 2014 roku fundusz zarządzany jest przez Poznan Film Commission (miejskie filmowe biuro, pomagające producentom w organizacji zdjęć filmowych), które stara się wspierać producentów dużych filmów fabularnych oraz lokalnych twórców, w tym rozwijającego się poznańskiego środowiska filmowego. Wkrótce ukończone zostaną pierwsze filmy, wsparte finansowo z okresu 2014 / 2015:

  • film fabularny „Chronologi” w reż. Kipp Tribble i Derik Wingo.
https://www.youtube.com/watch?v=nOojpVbZR7U
Polsko – amerykańska produkcja realizowana przez dwie poznańskie firmy, z aktorką obsadą poznaniaka – Piotra Zawadzkiego, znanego polskiego aktora - Janusza Chabiora oraz hollywoodzkie gwiazdy: Williama Baldwina, Danny Trejo, Johna Jamesa oraz jego córki - Laury James. W produkcji po stronie polskiej wykorzystano kilka poznańskich lokacji (m.in. Fort VI, Ratusz, Szkoła Baletowa, ulice przy Starym Rynku oraz ponad 500 poznańskich statystów). Przygotowania do zdjęć trwały ponad rok, sam okres zdjęciowy blisko dwa tygodnie. Premiera filmu ma nastąpić wiosną 2016 roku.

film fabularny „W spirali” w reż. Konrada Aksinowicza
 https://www.youtube.com/watch?v=FCyra1zi2yw
Film miał swoją prapremierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wejdzie do kin z początkiem 2016 roku. Zdjęcia odbywał się częściowo w Poznaniu, z wykorzystaniem zdjęć w Okrąglaku i poznańskich mieszkaniach. Przy produkcji filmu zaangażowano poznańskich specjalistów z branży filmowej. Okres zdjęciowy w Poznaniu trwał cztery dni.

film animowany „Autoterror” w reż. Wojciech Hoffmanna

W produkcje zaangażowani zostali poznańscy fachowcy z branży animacyjnej 3D. Film będzie miał swoją premierę pod koniec 2016 roku.

W 2015 roku poznański fundusz wsparł cztery filmy fabularne krótkometrażowe:

krótki metraż „Przypadek” w reż. Przemysława Pinczaka

Inicjatywa poznańskiego środowiska filmowego „Weź to nakręć”, zaangażowanych kilkanaście specjalistów z branży filmowej, okres zdjęciowy: pięć dni. Film jest na etapie postprodukcji, natomiast jego premiera zaplanowana na drugą połowę 2016 roku.

krótki metraż „Na drodze” w reż. Bartosza Nowackiego

W produkcji udział zabrali znani polscy aktorzy: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski, Adam Bobik, Przemysław Bluszcz oraz Jakub Papuga. Zdjęcia odbywały się w grudniu 2015 roku na terenie Poznania i okolic. W produkcję filmu zaangażowane było poznańskie środowisko filmowe, okres zdjęciowy trwał pięć dni. Film będzie ukończony w drugiej połowie 2016 roku.

krótki metraż „Bransoletka” w reż. Jakuba Dobkiewicza

Dotychczas odbyły się trzy dni zdjęciowe, m.in na pływalni Olimpia i w Bibliotece Uniwersyteckiej. W styczniu 2016 wykonane zostaną zdjęcia z powietrza (przy użyciu drona) oraz zdjęcia plenerowe, m.in. przejazdy samochodem. Film będzie miał swoją premierę pod koniec 2016 roku.

krótki metraż „Deer Boy” w reż. Katarzyny Gondek

Film, z uwagi na swoją intrygującą historię został już na etapie przygotowań wybrany do cenionego europejskiego forum Euro Connection, jako znanego Short Film Market w Clermont-Ferrand (Francja). Dodatkowo poznańska artystka została zaproszona w styczniu 2016 roku na festiwal filmowy Sundance w związku z zakwalifikowaniem się do festiwalowego konkursu jej wcześniejszego filmu „Figura”. Film „Deer Boy” jest na etapie przygotowań, w produkcji biorą udział poznańskie firmy i specjaliści z branży filmowej. Poznańskie zdjęcia mają odbyć się w marcu 2016 roku. W filmie zagra m.in. Janusz Chabior.

Regulamin tegorocznej edycji Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań jest dostępny na stronie:
http://poznanfilmcommission.pl/strony/informacje

WRÓB
Poznan Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  24.01.2016
Zobacz również
fot. Poznan Film Commission
[foto] Nowa galeria zdjęć z "Historii Roja"
"Córki Dancingu": świetne przyjęcie w Sundance!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll