PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.01.2016
Wybitny dziennikarz i krytyk muzyczny, znawca opery, operetki i muzyki poważnej, wieloletni konferansjer TVP i Polskiego Radia zmarł w Warszawie w wieku 73 lat.
Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretykiem muzyki i pianistą. Twórcą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury i znanego na świecie Festiwalu Muzyki w Łańcucie, ulubieniec publiczności, dziennikarzem i konferansjerem Telewizji Polskiej. Zdobył trzy Wiktory i Super Wiktora. Był laureatem trzech Złotych Ekranów oraz Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Prorektor warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Od 1970 roku był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Konkursy Eurowizji i wiele innych. W wyniku plebiscytu „Polityki” Koniec wieku zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Zdobywca tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2010 roku otrzymał godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej” oraz statuetkę „Złotego Hipolita” nadaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano go także prestiżową nagrodą „Piękniejsza Polska” oraz wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami w kraju i zagranicą. 

Był konsultantem muzycznym przy takich filmach jak: "Aria dla atlety" Filipa Bajona, "Baryton" Janusza Zaorskiego oraz przy serialu telewizyjnym "Trzy młyny" Jerzego Domaradzkiego. Wystąpił również w etiudzie fabularnej Bodo Koxa "Opera z mydła". Zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie.
MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.01.2016
Zobacz również
fot. Facebook
Pogrzeb Andrzeja Kotkowskiego - 25 stycznia
"Karbala" i "Król życia" na DVD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll