PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Światowa premiera najnowszego filmu Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości" odbędzie się w Konkursie Głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Polski film w Konkursie Głównym zostanie zaprezentowany wśród nowych filmów takich autorów jak Thomas Vinterberg, Mia Hansen-Løve, André Téchiné czy Lav Diaz. Przewodniczącą Jury tegorocznej imprezy Berlinale będzie amerykańska aktorka Meryl Streep.

Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich 5 lat polski film w Konkursie Głównym berlińskiego festiwalu znalazł się już po raz trzeci - w tej najważniejszej sekcji Polskę reprezentowały w poprzednich latach 2 filmy Małgorzaty Szumowskiej: "W imię..." (2013 - nagroda Teddy) oraz "Body/Ciało" (Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera).

"Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia" - piszą producenci filmu.

W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra,Łukasz Simlat.

Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu i "We mgle" Siergieja Łoźnicy). Producentem "Zjednoczonych Stanów Miłości" jest firma Mañana. Projekt filmu był prezentowany w 2014 roku podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Poprzednie filmy Tomasza Wasilewskiego: "W sypialni" (2012) oraz "Płynące wieżowce" (2013) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach (13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności dla "Płynących wieżowców". Film ten wygrał także konkurs East of The West w Karlowych Warach i był prezentowany na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku). Tomasz Wasilewski powiedział w jednym z wywiadów, że jego nowy projekt "Zjednoczone Stany Miłości" będzie portretem kobiet zaraz po upadku komunizmu w Polsce.

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11 - 21 lutego 2016. Obok "Zjednoczonych stanów miłości" w programie znajdą się m.in. filmy "Zud" Marty Minorowicz (sekcja Generation Kplus) oraz koprodukcja "Ja, Olga Hepnarova" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej (sekcja Panorama).
Więcej informacji: www.berlinale.de .
PZ
PISF/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2016
Zobacz również
Casting do najnowszego filmu Lecha Majewskiego!
Po siekierach i konfidentach wróciłem do nieco lżejszego repertuaru
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll