PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W 2015 roku w Polsce zdjęcia realizowały m.in. ekipy z Francji, Izraela, Indii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Rok 2015 był całkiem udany pod względem liczby i jakości zagranicznych produkcji, które na miejsce realizacji wybrały Polskę. Na początku roku Anne Fontaine („Coco Chanel”, „Idealne matki”) realizowała na Warmii zdjęcia do francusko-polskiej koprodukcji "Niewinne". W filmie, który swoją światową premierę będzie miał na  festiwalu w Sundance, zagrały polskie i francuskie aktorki m. in. Lou de Laâge, Agata Kulesza, Agata Buzek i Joanna Kulig.


Reżyserka Anne Fontaine na planie filmu "Niewinne". Fot. PFC.
 
Wiosną 20 dni zdjęciowych spędziła m. in. w Łodzi, Łebie i Krakowie ekipa polsko-niemiecko-francusko-belgijskiej koprodukcji o życiu Marii Skłodowskiej-Curie ("Maria Curie") reżyserowanym przez Marie Noelle. W rolę polskiej noblistki w realizowanym w języku francuskim filmie w międzynarodowej obsadzie wcieliła się Karolina Gruszka („Tlen”).

Lato przyniosło wzmożoną aktywność niemieckich producentów. W północno-wschodniej Polsce, w letniskowych miejscowościach Mikołajki i Mrągowo zrealizowano zdjęcia do serialu ZDF "Ein Sommer in …". ARD i TVP podjęły współpracę przy serialu "Telefon 110", który kręcono w lipcu i sierpniu m. in. w przygranicznym Świecku. W lipcu rozpoczęły się także zdjęcia do nowej części serialu kryminalnego "Der Usedom-Krimi" realizowanego po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam.

Prawdziwy wysyp zagranicznych produkcji nastąpił jednak jesienią. W Poznaniu zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-polskiego thrillera „Chronology”, w którym zagrali William Baldwin (serial "Plotkara", "Przystanek Manhattan") i Danny Trejo („Maczeta”, „Od zmierzchu do świtu”). 

Pałac Goetzów w Brzesku w Małopolsce gościł filmowców z Indii, którzy przez 6 dni realizowali zdjęcia do „Fitoor”, hinduskiej adaptacji „Wielkich nadziei” Charlesa Dickensa. Na planie pracowała ekipa składająca się z ponad 40 Hindusów oraz niemal 80 Polaków. Z kolei 20 dni zdjęciowych w różnych zakątkach Polski (m. in. Zakopane, Wałbrzych, Kraków, Łeba) spędziła ekipa produkcji z południowych Indii, tzw. Kollywood, zatytułowanej “24”, z Suryą, gwiazdorem kina tamilskiego, w roli głównej.

Jesienią w Łodzi równocześnie odbywały się trzy duże plany zdjęciowe. "Powidoki" kręcił Andrzej Wajda („Ziemia obiecana”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”); Opus Film, producent „Idy”, dla izraelskiego partnera realizował 11 dni zdjęciowych do rozgrywającego się w latach 70. filmu „Past Life“ w reżyserii Aviego Neshera; a amerykańska reżyserka Martha Coolidge („Książe i ja”, seriale „Seks w wielkim mieście”, „Strefa mroku”, „Trawka”) realizowała „Music, War and Love”, którego producentem jest m. in. Fred Roos, producent takich filmów jak „Czas Apokalipsy” „Ojciec Chrzestny” czy „Między słowami”. W filmie wystąpili m. in. Adelaide Clemens (“Wielki Gatsby”), Connie Nielsen („Gladiator”), Toby Sebastian („Gra o tron”) oraz Stellan Skarsgård („Nimfomanka”). Z Łodzi produkcja przeniosła się do Krakowa, a łącznie zaplanowano w Polsce realizację 56 dni zdjęciowych.

Dla Małopolski i Krakowa koniec roku był także bardzo udany. Zrealizowano tu zdjęcia do amerykańsko-brytyjskiej biografii Marcina Lutra – „Luther” produkowanej na zlecenie stacji PBS, w której w roli głównej wystąpił Padraic Delaney („Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Dynastia Tudorów”) oraz film fabularny „True Crimes” z laureatem dwóch Złotych Globów Jimem Carrey’em („Truman Show”, „Zakochany bez pamięci”, „Maska”) w roli głównej. Ekipa spędziła w Krakowie 32 dni zdjęciowe, za reżyserię odpowiadał Grek Alexandros Avranas („Miss Violence”), scenariusz napisał Jeremy Brock („Powrót do Brideshead”, „Ostatni król Szkocji”), a producentem projektu był Brett Ratner („X-Men 3: Ostatni bastion”, seria „Godziny szczytu”). W filmie zagrali także Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”, „Antychryst”); Marton Csokas („Władca Pierścieni: Powrót króla”, „Niesamowity Spider-Man 2”) oraz polscy aktorzy Agata Kulesza („Ida”) i Robert Więckiewicz („Wałęsa. Człowiek z nadziei”).

Pojawiają się już także pierwsze informacje o produkcjach zaplanowanych na rok 2016. W styczniu w Krakowie rozpoczną się zdjęcia do francuskiej czarnej komedii „Wielkie zimno”, debiutu Gérarda Pautonnier, w którym zagrają Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, „Opowieść w deszczu”), Olivier Gourmet („Rosetta”, „Syn”) oraz Arthur Dupond („Bus Palladium”). Wspomniany projekt został laureatem pierwszej edycji Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie.


MZ
Polish Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  21.12.2015
Zobacz również
fot. Grzegorz Harfiel/Kino Świat
Rekordowy wynik otwarcia „Gwiezdnych wojen”?
Kulesza, Więckiewicz i Zamachowski w "True Crimes"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll