PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.12.2015
Głośny dokument Vity Drygas, poświęcony ukraińskiej rewolucji, zostanie zaprezentowany w Telewizji Polskiej już w połowie grudnia.
"Piano" uhonorowane Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” oraz Wyróżnieniem Specjalnym Jury na Karkowskim Festiwalu Filmowym – już we wtorek 15 grudnia 2015 roku będzie można obejrzeć w TVP2. Premiera o godz. 22:55 w cyklu „Świat bez fikcji”.

Dokument Vity Drygas opowiada o ukraińskiej rewolucji. Film zdobył Grand Prix i statuetkę Białej Kobry (replikę rzeźby Zbigniewa Dudka) oraz 12 tys. zł ufundowane przez Miasto Łódź na zakończonym 28 listopada 2015 roku 25. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Jury w składzie Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński i Wojciech Kasperski – doceniło wyrażoną za pomocą metafory, prostą w formie opowieść o dramacie wydarzeń na Ukrainie. Kilka miesięcy wcześniej obraz Marii Drygas został także doceniony na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym, otrzymując Wyróżnienie Specjalne Jury.


Vita Drygas

Jedną z głównych bohaterek filmu Vity Drygas jest studentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, która ocaliła pianino niesione na barykady. Uratowane pianino, pierwotnie miało stać się jednym z elementów konstrukcji szańców na ukraińskim Majdanie. Zamiast tego stało się symbolem i ważnym uczestnikiem rewolucji.  Instrument połączył losy czworga zupełnie różnych osób – Antonettie, pierwszej wykonawczyni muzyki Chopina i ojczystego hymnu na Majdanie, Lyudmily Chichuk, światowej sławy kompozytorki, żołnierza Volodimira oraz Bohdana, zamaskowanego mężczyzny, który odkrył w sobie miłość do niezwykłego pianina.

Siła oddziaływania pianina okazała się jednak znacznie większa – zjednoczyła niemal wszystkich protestujących na Majdanie, którzy wspólnie – na przekór zimnu i niedogodnościom – śpiewali poruszające pieśni ludowe i hymn Ukrainy. Muzyka okazała się groźniejsza niż butelki z koktajlami Mołotowa, a władza nazwała grających „piano ekstremistami”.


MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2015
Zobacz również
fot. TVP
Janusz Chabior jako myśliwy
Umowa: TVP - PWSFTViT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll