PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 grudnia 2015 roku wieczorem kończy się 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Dzieci i młodzież szczelnie wypełniają sale kinowe na projekcjach i spotkaniach z widzami. Do Poznania przyjechało także wielu polskich twórców. Platynowe Koziołki trafiły w ręce członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Zofii Ołdak i Jerzego Armaty za ich wkład w rozwój filmu dziecięcego.

Zofia Ołdak i dyrektor Festiwalu Ale Kino! Jerzy Moszkowicz,  fot. Jacek Mójta Fotografie

Festiwal rozpoczął się 29 listopada  wręczeniem tradycyjnej nagrody "za osiągnięcia życia" - Platynowych Koziołków.  Statuetka trafiła w ręce Zofii Ołdak, reżyserki takich seriali, jak m.in. "Piesek w kratkę" i "Plastusiowy pamiętnik".


Jerzy Armata, fot. Jacek Mójta Fotografie

Statuetkę odebrał również nasz redakcyjny kolega, Jerzy Armata. Po raz pierwszy statuetka trafiła w ręce krytyka filmowego. Armata towarzyszy festiwalowi od 1977 roku, jest autorem licznych publikacji na temat polskiego kina dla dzieci i młodzieży a także filmu animowanego. Laureat zrealizował swoje wielkie marzenie - zagrał na saksofonie - z zespołem Doroty Miśkiewicz. Trzecim laureatem Platynowych Koziołków został holenderski reżyser animacji Paul Driessen.


Widzowie z Zofią Ołdak i Jerzym Moszkowiczem, fot. Jacek Mójta Fotografie

Tłumy widzów w każdy wieku (od 3+ ) wypełniają Multikino 51, gdzie mieści się  centrum festiwalowe.  Najważniejszą częścią Festiwalu są konkursy długich i krótkich metraży oraz konkurs Ale kino! z piłką. Ponadto w programie: Panorama Młodych, Panorama Dzieci, Ale Kino! z dreszczykiem praz Ale Kino! Historia. Jest również sekcja dla najmłodszych i sporo pokazów retrospektywnych.


Magdalena Łazarkiewicz i Jerzy Moszkowicz, fot. Jacek Mójta Fotografie

W jury konkursu długich metraży  zasiada Magdalena Łazarkiewicz. Przyznaje, że dawno nie była na poznańskim Festiwalu, ale doskonale go wspomina - w 1990 roku otrzymała tutaj Poznańskie Koziołki za swój słynny film "Ostatni dzwonek".



Witold Giersz z widzami, fot. Jacek Mójta Fotografie

Podczas Festiwalu odbył się także pokaz cyfrowo odnowionego filmu Witolda Giersza "Proszę słonia" z 1978. Witold Giersz wraz z żoną Joanną również goszczą w Poznaniu.  Z widzami spotkał się również Stanisław Jedryka, który prezentował swój film "Wyspa złoczyńców" z 1965 roku. To  adaptacja książki Edmunda Nienackiego. W konkursie filmów pełnometrażowych bierze udział także najnowsza adaptacja  Niziurskiego - "Klub włóczykijów" Tomasza Szafrańskiego.

W programie imprezy znalazło się wiele imprez towarzyszących, wśród nich - finał słynnego konkursu filmowego "Wielka przygoda z filmem", Forum nauczycieli i filmowców "Inna szkoła"  a także warsztaty realizatorskie "Filmuj z gwiazdą". Młodzież pracuje z aktorami: Gabrielą Muskałą, Natalią Rybarczyk, Mieczysławem Hryniewiczem i Katarzyną Bujakiewicz.


Mieczysław Hryniewicz z uczestnikami warsztatów, fot. Jacek Mójta Fotografie



Katarzyna Bujakiewicz, fot. Jacek Mójta Fotografie



Gabriela Muskała, fot. Jacek Mójta Fotografie

Od lat na Festiwal przyjeżdżają Arthur Reinhart oraz Dorota Kędzierzawska, wielokrotna laureatka Ale Kino! (m.in. Złote Koziołki za "Wrony"). Wraz z młodym zespołem realizują w  Poznaniu kolejną odsłonę swojego niezwykłego programu Polska Światłoczuła. "W ciągu czterech lat istnienia podczas 330 projekcji zamieniliśmy ponad 100 miejscowości w światłoczułe miejsca i pokonaliśmy trasę równą 99 długościom Polski z południa na północ", czytamy w katalogu.


Dorota Kędzierzawska z zespołem Polski Światłoczułej, fot. Jacek Mójta Fotografie

Wieczorem 5 grudnia zakończenie 33. Ale Kino!, ale jeszcze jutro cały dzień trwają projekcje filmowe. Zapraszamy!


fot. Jacek Mójta Fotografie

WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2015
Zobacz również
fot. fot. Jacek Mójta Fotografie
Sporty grupowe
Śląski Fundusz Filmowy - nabór wniosków na 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll