PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nakładem Uniwersytetu Śląskiego ukazała się książka Justyny Hanny Budzik „Filmowe cuda i sztuczki magiczne. Szkice z archeologii kina". Autorka podejmuje się tropienia i odkrywania we współczesnych filmach „medialnych cudów”, za które uważa przede wszystkim ślady „starych” mediów, niegdyś fascynujących i pobudzających wyobraźnię: zabawek optycznych, pokazów fantasmagorii, filmów trikowych i fantastycznych, automatów i mechanicznych zabawek.
Badania prowadzone przez autorkę wpisują się w nurt archeologii mediów oraz Nowej Historii Kina. Szkice dotyczą filmów z szeroko rozumianej sfery popularnej, takich jak: "Oz Wielki i Potężny" Sama Raimiego, "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese czy "Babadook" Jennifer Kent.  Appendiks dydaktyczny, skierowany przede wszystkim do nauczycieli i wykładowców pracujących w dziedzinie edukacji filmowej z odbiorcami w różnym wieku, zawiera pomysły na konkretne ćwiczenia, inspirowane filmowym seansem.



Justyna Hanna Budzik, doktor nauk humanistycznych z zakresu kulturoznawstwa, filmoznawczyni,  jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Jest laureatką głównej nagrody w I edycji Konkursu im. Inki Brodziej-Wald na pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2013). Zawodowo zajmuje się edukacją filmową: prowadzi prelekcje i warsztaty dla młodszych i starszych widzów oraz dla nauczycieli polonistów. Przygodę z edukacją filmową rozpoczęła jako stażystka w La Cinémathèque de Toulouse we Francji. Interesuje się historią i teorią filmu, literaturą, sztuką, a także aktywną turystyką. Czas wolny spędza aktywnie: uprawiając sport lub wędrując po górach. Wydała książkę „Dotyk światła. O zmysłowym doznawaniu kina” (Wydawnictwo FA-art, Katowice 2012). Publikuje artykuły z zakresu estetyki i dydaktyki filmu,  recenzje filmów, wystaw i książek popularnonaukowych. 


WRÓB
Uniwersytet Śląski
Ostatnia aktualizacja:  28.11.2015
Zobacz również
Za wsparcie produkcji filmów dla dzieci powinniśmy brać wszyscy odpowiedzialność
Od Starewicza do "Star Wars". Zaproszenie na konferencję naukową
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll