PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.11.2015
W nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 12/2015) Julia Michałowska pisze o Gdyńskim Centrum Filmowym. Oto fragment artykułu, który w całości będzie można przeczytać na łamach pisma już 10 grudnia.

Mówią o niej – miasto z morza, miasto z marzeń. Gdynia była jedną z największych inwestycji narodowych w dwudziestoleciu międzywojennym, wyzwalając ogromną przedsiębiorczość. W ciągu zaledwie kilkunastu lat, z małej wioski rybackiej zmieniła się w prawie 100-tysięczne miasto (dzisiaj blisko ćwierćmilionowe) i największy port nad Bałtykiem. Nic zatem dziwnego, że Gdyńskie Centrum Filmowe (GCF) powstało w rok! A jaka była droga do stworzenia tego nowoczesnego i kompleksowego przybytku X muzy?


Gdynia ze swoją przemyślaną infrastrukturą i piękną naturą wkoło wydaje się miastem bardzo przyjaznym mieszkańcom, atrakcyjnym dla inwestorów i inspirującym dla artystów. To tutaj przedwojenni architekci wykreowali oryginalny w skali europejskiej – gdyński modernizm. Artyści plastycy, ludzie teatru i muzycy również z upływem lat odkryli Gdynię dla siebie. Aż wreszcie przyszedł czas na sztukę kina. Kiedy w głębokim PRL-u, z przyczyn głównie politycznych, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przeniesiono z Gdańska do Gdyni, nikt nie podejrzewał, że to miasto tak pokocha film, i to ze wzajemnością. Wraz z rozwojem polskiej kinematografii, zwiększeniem produkcji w ostatnich dziesięciu latach, oczywistym stał się rozwój programowy festiwalu, ale też innych inicjatyw filmowych w mieście. Naturalną konsekwencją było powstanie Pomorskich Warsztatów Filmowych, a następnie Gdyńskiej Szkoły Filmowej (GSF). Dla niej i dla rozwijającego się największego festiwalu narodowego zaczęło brakować przestrzeni…


Tutaj, trzeba zaznaczyć, że wyzwolona w dwudziestoleciu przedsiębiorczość Gdyni wynikała nie tylko ze swoistego genius loci, ale i ludzi tu działających. To miasto od początku miało i nadal ma szczęście do włodarzy i dobrych menedżerów. I tak wieloletni prezydent miasta – Wojciech Szczurek – postanowił sprostać rosnącym potrzebom filmowej Gdyni i podjął wyzwanie stworzenia nowej miejskiej instytucji kultury. Wyzwaniu temu przyklasnął, dodając swoją wizję Leszek Kopeć– prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej oraz wieloletni dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni (FFG) i dyrektor GSF. W takim sił połączeniu powstało Gdyńskie Centrum Filmowe (według projektu z gdyńskiej pracowni architektonicznej Arch-Deco). Hucznie otwarte w dniu poprzedzającym 40. FFG (13 września) na tyle zdążyło wpisać się w tkankę miasta, że trudno już wyobrazić sobie plac Grunwaldzki bez tego nowoczesnego budynku. GCF jest kwintesencją Gdyni, łącząc wszystko to, co dla niej charakterystyczne: tempo rozwoju, dynamizm, odwagę w realizowaniu marzeń i śmiałych idei.


Obiekt funkcjonuje zaledwie od trzech miesięcy, a już zdążył być najważniejszą obok Teatru Muzycznego lokalizacją dla Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zaraz po nim ugościł NNW – Festiwal Filmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, a następnie udostępnił swoje sale na projekcje i spotkania podczas Festiwalu Gdynia Classica Nova, będącego nową formułą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, który w 2014 otworzył się na inne kierunki muzyki klasycznej i sztuki. W grudniu z kolei do Centrum przyjeżdżają dystrybutorzy, właściciele i operatorzy kin na doroczne, tym razem już 40., Forum Wokół Kina. GCF ma bowiem idealne warunki do organizowania tego typu imprez. Posiada fantastyczne kino studyjne dysponujące trzema salami: Morskie Oko (45 miejsc), Goplana (96) i Warszawa (227), których nazwy zdradzają sentyment do dawnych gdyńskich kin sprzed epoki multipleksów. Wszystkie sale wyposażono w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Przyglądając się codziennemu repertuarowi kina, trzeba przyznać, że prezentuje się on ambitnie i różnorodnie. Dużo filmów polskich, europejskich, obrazów nagradzanych na zagranicznych festiwalach. I to nie tylko fabuły, ale i głośne, ważne dokumenty. Do tego bywają seanse przedpremierowe, łączone ze spotkaniami autorskimi. Taką idę projekcji, po których odbywają się rozmowy z twórcami dzieła, prowadzi z sukcesami Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej. 

 

Julia Michałowska
Magazyn Filmowy SFP, 12 (52)/2015
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2015
Zobacz również
fot. Sławomir Pultyn
Od Starewicza do "Star Wars". Zaproszenie na konferencję naukową
Jego poezja to zapis wahań, niepokojów i zwątpień
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll