PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.11.2015
„Czerwony Pająk” Marcina Koszałki, który 27 listopada 2015 roku wchodzi do kin, został zwycięzcą drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych. Wieczorem 20 listopada odbyła się ceremonia zakończenia 37. Kairskiego Festiwalu Filmowego, na którym odbyło się również wręczenie nagród Tygodnia Krytyków – jednego z niezależnych programów festiwalu.
  „Czerwony Pająk” rywalizował w konkursie z jeszcze jednym filmem polskiego reżysera: „Drogą do Rzymu” Tomasza Mielnika, oraz pięcioma innymi filmami: „Tuk Tuk” (reż. Romay Saad), “Olmo and the Seagull” (reż. Petra Costa i Lea Glob), “The Return” (reż. Green Zeng), “Exotica, Erotica, Etc.” (reż. Evangelia Kranioti), „Heavenly Nomad” (reż. Mirlan Abdykalykov). Spośród wszystkich siedmiu filmów trzyosobowe jury: egipski reżyser Mohamed Khan, libański reżyser Mohamed Rouda i nigeryjski krytyk Shaibu Husseini za najlepszą uznało właśnie polską produkcję. Nagrodę odebrał przedstawiciel Ambasady Polski w Kairze Karol Leśniak.

Podczas drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych, został zorganizowany również przegląd filmów polskich, w które kairską widownie wprowadzał gość specjalny przeglądu, krytyk Łukasz Maciejewski, autor wydanej ostatnio książki Aktorki. Portrety. Kinomani mogli zobaczyć pięć filmów: Kanał, Ziemia Obiecana, Przypadek, Dług i W Ciemności. Przegląd został zorganizowany przy współpracy z Ambasadą Polski w Kairze i Stowarzyszeniem Biznesmenów Egipsko-Polskich, a jego pomysłodawcą i organizatorem był współpracujący od dwóch lat z Tygodniem Krytyków Tomasz Kania.



- Dla mnie to był bardzo wzbogacający wyjazd. Duża, świetnie zorganizowana impreza – podsumowuje Łukasz Maciejewski  w rozmowie z Serwisem Internetowym SFP. - Publiczność egipska okazała się chłonna i ciekawa polskiego kina. Nie tylko bardzo licznie oglądała filmy (przy projekcjach "Przypadku" Kieślowskiego i "W ciemności" sala była pełna), ale i długo dyskutowała po seansach. Jeden z Egipcjan po seansie "W ciemności" powiedział, że nie rozumie ani słowa po angielsku (kopia z napisami), ale zahipnotyzował go klimat filmu, atmosfera, nie mógł oderwać wzroku. Ktoś inny: "My to wszystko rozumiemy, my też się tak czujemy". "Czerwony pająk" od samego początku uchodził za faworyta "Tygodnia Krytyki". Egipcjanie zwracali uwagę na klimat filmu, brawurowe ich zdaniem połączenie estetyki kina kryminalnego z filmem psychologicznym - dodaje Maciejewski.


WRÓB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2015
Zobacz również
fot. fot. Aleksandra Zapałowska
Poznańskie kino Rialto: pod najpiękniejszym neonem
Laureaci Camerimage 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll