PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  14.11.2015
Listopad 2015 roku okazał się miesiącem zmian i wstrząsów na rynku medialnych. Związane jest to zarówno z niedawnymi wyborami, jak i kolejnymi rozstrzygnięciami w sprawie multipleksów naziemnych.
Konkurs na multipleks

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła konkurs na kanały TV na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zwycięzcami  okazały się spółki: Agora, Wirtualna Polska, Grupa ZPR Media oraz spółka stworzona przez PIKE i Kino Polska TV. KRRiT wybrała tych nadawców z 24 wniosków złożonych w procedurze konkursowej.

  Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl,  na bieżąco relacjonujący przebieg konkursu, najwięcej chętnych zgłosiło się do wyścigu o kanał filmowo-rozrywkowy - z informacjami oraz publicystyką. Wygrała spółka TV Spektrum, należąca do Grupy ZPR Media, która przygotowuje stację TV#. Kanał ma nadawać filmy familijne, seriale, program informacyjny.  Tyle samo firm miało chrapkę na kanał lifestylowy – koncesję otrzymała spółka Green Content należąca do Grupy Agory .

- To dla nas wspaniała wiadomość i olbrzymi sukces, że projekt Kiwi TV zyskał uznanie KRRiT i okazał się zwycięską propozycją kanału związanego ze stylem życia w tak konkurencyjnym procesie. Jestem przekonany, że oferta, stworzona dzięki synergii naszych marek od lat intensywnie rozwijających się w cyfrowym świecie, trafi w potrzeby współczesnych odbiorców. Dla Grupy Agora to jednocześnie ważny krok w rozbudowywaniu obecności na rynku telewizyjnym i wzmacnianiu naszych kompetencji w zakresie tworzenia programów audiowizualnych – w komunikacie prasowym czytamy słowa Bartosza Hojki, prezesa zarządu Agory S.A.

Koncesję dla stacji lokalno – samorządowej otrzymała  telewizja Zoom TV, należąca do spółki Cable Television Networks & Partners założonej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl,  kanał ma wykorzystywać program tworzony m.in. przez lokalne telewizje kablowe i emitować programy informacyjne czy publicystyczne. 49 proc. udziałów w stacji przejąć ma spółka Kino Polska TV, której rolą ma być wsparcie od strony technicznej i redakcyjnej oraz programowej a także udzielenie pożyczki.

Konkurs na stację interaktywną (z audycjami o edukacji medialnej i treściami z nowych mediów), wygrała...  Wirtualna Polska Holding z projektem stacji WP1.  Kanał emitować ma audycje rozrywkowe, filmy, seriale, dokumenty, publicystyka, sport i programy typu reality. 

Witold Graboś
, członek KRRiT w rozmowie z Wirtualnymi Mediami podkreśla,  że o wynikach konkursów zdecydowało m.in. to, czy programy odpowiadały wymogom określonym w art. 1 ustawie o radiofonii i telewizji oraz czy zgłaszający potrafili udowodnić, że sfinansują zapowiadane inwestycje.

Nowe kanały będą mogły się pojawić na MUX-8 po podpisaniu umowy z  firmą Emitel, operatorem multipleksu.  

Jak już pisaliśmy w naszym Serwisie,  również prezes TVP Janusz Daszczyński  podczas konferencji o planowanych reformach w telewizji publicznej (patrz ramka) zapowiedział emisję kanału TVP Kultura na multiplexie 8 (MUX8), ale już w rozdzielczości HD.


fot. Kuba Kiljan / Kuźnia zdjęć

Media publiczne po wyborach


Tymczasem trwa procedura konkursowa dla nowych członków Zarządu TVP SA. Według uchwały „w sprawie postępowania konkursowego na kandydatów na dwóch Członków Zarządu VII kadencji Spółki Telewizja Polska S.A.”  aplikacje konkursowe będzie można składać do środy 18 listopada. do godz. 16.00.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, rozpisanie konkursu w tej chwili ma być ukłonem w stronę Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało wybory parlamentarne i planuje gruntowną reformę mediów

Krzysztof Czabański (PiS) w wywiadzie dla Polskiego Radia przedstawił zręby planowanej ustawy medialnej. Przypomnijmy, że mimo wielokrotnych zapowiedzi, poprzedniemu rządowi nie udało się doprowadzić do nowelizacji lub zmiany Ustawy o radiofonii i telewizji.

Według nowej ustawy media nie będą, tak jak do tej pory, spółkami prawa handlowego. Dzięki temu, jak uważa Krzysztof Czabański, nie będą zmuszone do zarabiania pieniędzy, co działa na szkodę programu.  - Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie - powiedział. Struktury mediów publicznych mają pozostać takie same, tzn. funkcjonować jako samodzielne rozgłośnie Polskiego Radia i TVP.

PiS zaproponować ma nowy sposób finansowania mediów. - Z abonamentu, który będzie o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT - powiedział. Tych, którzy nie płacili do tej pory obejmie abolicja. Cały proces przekształceń medialnych może zakończyć się do końca 2016 roku.


fot. TVP SA

Rosną wpływy z abonamentu

Jednocześnie KRRiT  opublikowała sondaże dotyczące wpływów abonamentu TV w 2016 roku, które mają być wyższe od prognozowanych  720 milionów. Rada podjęła także decyzję o podziale 30 mln nadwyżki wpływów abonamentowych w 2015 roku. Telewizja Polska otrzyma kwotę 24 mln zł, Polskie Radio 3 mln zł. Regionalnym rozgłośniom radiowym zostaną przekazane dodatkowo kwoty po 176 tys. zł.

KRRiT dąży do utrzymania, zarówno w roku bieżącym, jak i 2016 maksymalnego pułapu dofinansowania mediów publicznych, jaki osiągnęła w roku 2014.  Rada widzi potrzebę dofinansowania przedsięwzięć programowych publicznej radiofonii i telewizji ze szczególnym uwzględnieniem m.in. audycji  poświęconych kulturze, edukacji, reportaży i  spektakli teatralnych zarówno w Polskim Radiu, jak i w TVP.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Wirtualnemedia.pl / TVP/ Polskie Radio / Agora
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2015
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć
Nowy łódzki Helios, czyli podróż sentymentalna
Dokument Gajewskiego o księdzu Twardowskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll