PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kompozytor Paweł Mykietyn został laureatem nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku”.
11 listopada 2015 roku, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia przyznano nagrody środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Laureatem w kategorii „Osobowość Roku” został Paweł Mykietyn, jeden z najbardziej cenionych obecnie polskich kompozytorów.
 
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który od lat współpracuje z twórcą, udostępnia online materiały audio i wideo poświęcone jego artystycznemu dorobkowi. Już teraz w kulturalnym serwisie Ninateka dostępnym na stronie www.ninateka.pl  można zapoznać się z dziełami kompozytora.

W kolekcji materiałów specjalnie opracowanych w związku z przyznaną artyście nagrodą nie zabrakło „Burzy” Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie Szekspira z muzyką kompozytora, stale komponującego dla teatru. Warto przypomnieć prawykonanie „Koncertu na flet i orkiestrę” Mykietyna, które odbyło się 29 listopada 2013 roku. „Akcja w utworze kilkakrotnie ulega pewnemu rozrzedzeniu, Mykietyn stara się przekonać słuchacza, że czas jest elastyczny i można go trochę porozciągać" – pisała o utworze Agnieszka Grzybowska. Szczególne miejsce w audiowizualnej pamięci Instytutu zajmuje także rejestracja wykonania „III Symfonii” wieńczącego Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 roku. Utwór  zagrała orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, natomiast partię solową wykonała Jadwiga Rappé do tekstu aktora Mateusza Kościukiewicza.

NInA przypomina również wydawnictwa z muzyką artysty: „Pasję wg. św. Marka” na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną, stanowiącą już może nie tyle historię męki Chrystusa co uniwersalną opowieść o cierpieniu, a także utwór „3 for 13” pochodzący z DVD „Made in Polska” prezentującego dzieła siedmiu znanych polskich twórców muzyki współczesnej w wykonaniu najlepszych światowych zespołów muzycznych.  „3 for 13” jest dedykowany wybitnemu krytykowi muzycznemu Andrzejowi Chłopeckiemu. Nazwa odzwierciedla strukturę kompozycji – składa się ona z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców. Dzieło jest zabawą z konwencjami, swoistą łamigłówką, szczególnie dla tych, którzy z muzyką są obyci i potrafią ją rozszyfrować.

O swoich muzycznych poszukiwaniach, o inspiracji hip-hopem i potrzebie nazywania dzieł muzycznych symfoniami opowiadał kompozytor w dostępnym w Ninatece wywiadzie. Z kolei w rozmowie z muzykologiem Marcinem Gmysem Krzysztof Penderecki nazywa Pawła Mykietyna największym kompozytorem nowego pokolenia.

Po pierwszej monograficznej płycie „Speechless Song” w 2012 roku kompozytor wrócił do inspiracji wątkami szekspirowskimi i napisał utwór wokalno-instrumentalny do libretta Piotra Gruszczyńskiego, dramaturga warszawskiego Teatru Nowego. Tekst osnuty jest wokół dramatu z 1964 roku „Rey Lear” hiszpańsko-argentyńskiego dramatopisarza Rodriga Garcii, w które wplecione zostały wątki z dramatu Szekspira. Utwór zabrzmiał podczas festiwalu Sacrum Profanum. Rok później, w 2013 roku Mykietyn pracował nad kompozycją „Wax Music”, w której godzi ze sobą analogowe nośniki z cyfrowym komunikatem. Każdorazowe wykonanie tego 23-minutowego utworu jest niepowtarzalne, fonografy odgrywają bowiem dźwięk z woskowych wałków (skąd nazwa utworu), które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem, gdy dotyka ich igła maszyny Edisona. O pracy przy tym szczególnym projektem w reportażu Cezarego Ciszewskiego opowiadali artyści i kuratorki.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie Roku” walczyły m.in. koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, wydany nakładem Polskiego Radia i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W Ninatece można posłuchać utworu z tej właśnie płyty – „Niebo” („Na smętarzu mieszkać będę”), tradycyjnej pieśni pogrzebowej w nowatorskim ujęciu.
 
Wśród nominowanych do nagrody znalazł się także spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w reż. Natalii Kozłowskiej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”. NInA partnerował temu wydarzeniu, a rejestrację przedstawienia można oglądać w Ninatece.
 
Więcej na stronie www.ninateka.pl  oraz www.nina.gov.pl 

PZ
Nina
Ostatnia aktualizacja:  12.11.2015
Zobacz również
fot. nowyteatr.pl
High Spot Impresariat Filmowy połączy siły z międzynarodową agencją IN.TRIN.SIC
Teatr tv: Premiera „Dam i huzarów” wg Krystyny Jandy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll