PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Barański zostanie nagrodzony Platynowym Zamkiem, specjalnym laurem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Impreza potrwa od 18 do 22 listopada 2015 roku.
- Nawet gdyby Andrzej Barański nie nakręcił żadnego z filmów fabularnych, z których jest najbardziej znany, gdyby nigdy nie powstały: "Niech cię odleci mara" (1981), "Kobieta z prowincji" (1984), "Tabu" (1987), „Kramarz” (1989), „Nad rzeką, której nie ma” (1991), "Kawalerskie życie na obczyźnie" (1992), "Dwa księżyce" (1993), "Dzień wielkiej ryby" (1996), "Parę osób, mały czas" (2005) czy "Braciszek" (2007)  - mówi dyrektor festiwalu Mikołaj Jazdon. - i tak miałby zagwarantowane eksponowane miejsce w historii polskiego kina, a to za sprawą poetyckich filmów krótkometrażowych, jakie wyszły spod jego ręki. To właśnie twórcę tych filmów, Barańskiego - poetę kina, autora oryginalnych miniatur, wymykających się łatwym przyporządkowaniom gatunkowym, pragniemy uhonorować nagrodą Platynowego Zamku na 19 MFFD Off Cinema.

Warto przypomnieć, że na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Andrzej Barański został uhonorowany Platynową Taśmą za całokształt twórczości, czyli laurem polskiej sekcji FIPRESCI (krytyków i publicystów filmowych zrzeszonych w Kole Piśmiennictwa przy SFP). Festiwal Off Cinema przyznaje Barańskiemu, wieloletniemu członkowi SFP, nagrodę za twórczość krótkometrażową. W ramach imprezy odbędzie się retrospektywa tych mniej znanych, ale równie interesujących filmów.- Tegoroczny 19. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema rozpocznie się pokazem specjalnym słynnego filmu dokumentalnego "Człowiek z kamerą" Dżigi Wiertowa z 1929 roku – dodaje Mikołaj Jazdon. - Ten klasyczny utwór kina faktów zobaczymy w połączeniu z muzyką graną na żywo. Koncertowe seanse arcydzieł kina niemego stanowią tradycję, która przez lata towarzyszyła uroczystym inauguracjom naszego festiwalu i do której powróciliśmy przed rokiem. Tegoroczny przegląd filmów konkursowych będzie, mam nadzieję, okazją do spotkań z niejednym „człowiekiem z kamerą”, gdyż wśród 26 filmów zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu są tytuły z Polski i ze świata, a osobisty udział ich twórców w seansach i spotkaniach z publicznością stanowi jeden ze znaków szczególnych poznańskiego festiwalu.

Tegoroczne Jury, złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury (Maciej Drygas – przewodniczący, Volha Dashuk, Hyerim Pak, Marcin Pieńkowski, Tadeusz Sobolewski), przyzna nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek.

Podczas festiwalu już po raz dziewiętnasty zostaną zaprezentowane najciekawsze dokonania w polskim, europejskim i światowym kinie dokumentalnym. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

19. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 roku w Poznaniu.

http://www.offcinema.pl/

 AK
Off Cinema
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2015
Zobacz również
fot. Małgorzata Mikołajczyk/SFP
TVN zrealizował dokument o Czarnobylu
Film o Wiedźminie: Bagiński i Platige Image łączą siły z Hollywood
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll