PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowszy film znanego polskiego dokumentalisty zostanie pokazany już 7 listopada 2015 roku na specjalnym pokazie w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich. Wstęp wolny.
Choć jest to film o pogromie kieleckim, Jerzy Śladkowski nie nakręcił filmu historycznego. Tragiczne wydarzenia w Kielcach sprzed 70 lat to dla reżysera tylko tło dla opowieści o tym, że zło jest w każdym z nas.

Bohaterem filmu "Amnezja" jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę w pogromie kieleckim odegrał jego dziadek. Piotr przepytuje świadków pogromu, stuka do drzwi lokatorów kamienicy przy ulicy Planty 7, rozmawia z tymi, których interesuje żydowska przeszłość Kielc. Okazuje się, że ustalenie, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 roku, jest niemożliwe. Ale też fakty nie są dla reżysera najważniejsze. Dzięki osobistej perspektywie można sięgnąć głębiej, w to co wyparte. Przykład Piotra pokazuje, jak bardzo nieprzepracowana trauma odciska się na życiu kolejnych pokoleń.

Jerzy Śladkowski od 1972 roku pracował w Telewizji Polskiej, najpierw jako reporter, potem – realizator reportaży i filmów dokumentalnych. W 1982 roku wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Realizuje filmy dokumentalne dla Telewizji Szwedzkiej i Szwedzkiego Instytutu Filmowego, współpracuje też z telewizjami fińską, duńską i norweską. Od roku 1993 jest też współpracownikiem niemieckiej telewizji publicznej ZDF i satelitarnego programu Arte. Od wyjazdu z Polski zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Interesują go ludzie uwikłani w niełatwe sprawy współczesnego świata. Tematy do swoich dokumentów znalazł w Południowej Ameryce, Azji, Afryce.
Po przemianach, które nastąpiły w Europie po 1989, zainteresował się też Europą Wschodnią. Na przykład w 1990 roku nakręcił „Trójkąt śmierci" o ekologicznych zniszczeniach na południu Polski, nagrodzony w Sztokholmie wielką doroczną nagrodą dziennikarzy. Z kolei jego „Vendetta" - o Albanii - zdobyła II nagrodę na prestiżowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej „Prix Italia" w 1996. W 2010 zdobył Złotego Gołębia na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku za film "Fabryka wódki". Jego ostatni dokument "Amnezja" został wyprodukowany przez Ragusa Film w koprodukcji z TVP.

MZ
Ragusa Film
Ostatnia aktualizacja:  2.11.2015
Zobacz również
fot. Ragusa Film
Więckiewicz i Wasilewska na planie w Paryżu
[wideo] To są moje historie, moje obserwacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll