Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Najnowszy film znanego polskiego dokumentalisty zostanie pokazany już 7 listopada 2015 roku na specjalnym pokazie w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich. Wstęp wolny.
Choć jest to film o pogromie kieleckim, Jerzy Śladkowski nie nakręcił filmu historycznego. Tragiczne wydarzenia w Kielcach sprzed 70 lat to dla reżysera tylko tło dla opowieści o tym, że zło jest w każdym z nas.
Bohaterem filmu "Amnezja" jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę w pogromie kieleckim odegrał jego dziadek. Piotr przepytuje świadków pogromu, stuka do drzwi lokatorów kamienicy przy ulicy Planty 7, rozmawia z tymi, których interesuje żydowska przeszłość Kielc. Okazuje się, że ustalenie, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 roku, jest niemożliwe. Ale też fakty nie są dla reżysera najważniejsze. Dzięki osobistej perspektywie można sięgnąć głębiej, w to co wyparte. Przykład Piotra pokazuje, jak bardzo nieprzepracowana trauma odciska się na życiu kolejnych pokoleń.
Jerzy Śladkowski od 1972 roku pracował w Telewizji Polskiej, najpierw jako reporter, potem – realizator reportaży i filmów dokumentalnych. W 1982 roku wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Realizuje filmy dokumentalne dla Telewizji Szwedzkiej i Szwedzkiego Instytutu Filmowego, współpracuje też z telewizjami fińską, duńską i norweską. Od roku 1993 jest też współpracownikiem niemieckiej telewizji publicznej ZDF i satelitarnego programu Arte. Od wyjazdu z Polski zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Interesują go ludzie uwikłani w niełatwe sprawy współczesnego świata. Tematy do swoich dokumentów znalazł w Południowej Ameryce, Azji, Afryce.
Po przemianach, które nastąpiły w Europie po 1989, zainteresował się też Europą Wschodnią. Na przykład w 1990 roku nakręcił „Trójkąt śmierci" o ekologicznych zniszczeniach na południu Polski, nagrodzony w Sztokholmie wielką doroczną nagrodą dziennikarzy. Z kolei jego „Vendetta" - o Albanii - zdobyła II nagrodę na prestiżowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej „Prix Italia" w 1996. W 2010 zdobył Złotego Gołębia na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku za film "Fabryka wódki". Jego ostatni dokument "Amnezja" został wyprodukowany przez Ragusa Film w koprodukcji z TVP.
MZ
Ragusa Film
Ostatnia aktualizacja: 2.11.2015
fot. Ragusa Film
Więckiewicz i Wasilewska na planie w Paryżu
[wideo] To są moje historie, moje obserwacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022