PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.10.2015
W Kairze w dniach 13 – 19 listopada 2015 roku odbędzie się druga edycja Kairskiego Międzynarodowego Tygodnia Krytyków Filmowych (Cairo International Film Critics Week - CIFCW), który jest jednym z niezależnych programów 37. Kairskiego Festiwalu Filmowego (Cairo International Film Festival – CIFF). W tym roku, na festiwalu szczególnie mocno będzie reprezentowana Polska, za sprawą 7 filmów, które zostaną pokazane podczas największego i najstarszego festiwalu filmowego w Egipcie.
W konkursie CIFCW bierze udział 7 pierwszych lub drugich filmów danego reżysera, fabuł i dokumentów, wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku. W tegorocznej selekcji znalazły się dwa filmy polskich reżyserów: "Droga do Rzymu" Tomasza Mielnika i "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki. Obrazy będą walczyć o dwie nagrody – dla najlepszego filmu i najlepszego aktora.

Tegoroczna edycja CIFCW będzie miała też swojego gościa specjalnego – organizatorzy zaprosili krytyka Błażeja Hrapkowicza, aby mógł zaprezentować kairskiej publiczności 5 najlepszych jego zdaniem polskich filmów - przed każdym wprowadzając publiczność w ich tematykę, a po seansach prowadząc dyskusję. Przedstawicielami polskiego dorobku filmowego na tegorocznym CIFCW zostały: "Kanał", "Ziemia obiecana", "Przypadek", "Dług" i "W ciemności".

CIFCW już po raz drugi odbywa się w kompleksie Opery Kairskiej na wyspie na Nilu w centrum Kairu. Jest organizowany przez Egipskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (Egyptian Film Critics Association - EFCA) pod przewodnictwem egipskiego krytyka i producenta filmowego Ahmeda Hassouny. Od początku przy organizacji festiwalu pracuje również Tomasz Kania – pomysłodawca tegorocznego przeglądu filmów polskich. Sam przegląd jest współorganizowany przez Ambasadę RP w Kairze i Stowarzyszenie Biznesmenów Egipsko-Polskich.
AK
Cairo International Film Critics Week
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2015
Zobacz również
fot. Cairo International Film Critics Week
"Obrazy telewizyjne" Wojciecha Fangora w Gdyni
Festiwal Polskich Filmów w Toronto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll