PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.10.2015
Między 11 a 15 listopada 2015 roku w Revue Cinema na Roncesvalles Avenue odbędzie się siódma edycja Toronto Polish Film Festival. Jak co roku wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć najnowsze polskie filmy fabularne i dokumentalne.
Festiwal otworzy film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, ze świetnymi rolami Janusza Gajosa oraz Mai Ostaszewskiej. Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni film otrzymał Złote Lwy, stając się tym samym najlepszą polską produkcją 2015 roku. Małgorzata Szumowska za swój film zdobyła też szereg ważnych nagród na festiwalach międzynarodowych, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale.

Drugiego dnia Festiwalu zaprezentowany zostanie film "Jurek", dokument o jednym z najwybitniejszych himalaistów XX wieku - Jerzym Kukuczce, a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Pawłem Wysoczańskim. Tego samego dnia widzowie będą mogli zobaczyć obraz "Carte Blanche" – oparty na prawdziwych wydarzeniach film z Andrzejem Chyrą w roli głównej, który wcielił się w postać nauczyciela stopniowo tracącego wzrok i próbującego zataić fakt przed uczniami i współpracownikami.

W piątek 13 listopada zostaną wyświetlone dwa filmy: „Ben’s at Home” – wyprodukowana w Kanadzie komedia, której tytułowy bohater Ben pewnego dnia postanawia przestać wychodzić z domu i organizuje sobie życie zawodowe i towarzyskie jedynie za pośrednictwem Internetu i telefonu (reżyserka filmu, mająca polskie pochodzenie Mars Horodyski, spotka się z publicznością po projekcji), oraz „Ziarno Prawdy” – oparty na powieści Zygmunta Miłoszewskiego trzymający w napięciu kryminał z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.

W sobotę 14 listopada zaprezentowane zostaną krótkie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej – "Matka", "Olena", „Prawdziwy Miód” oraz „One” (po projekcji odbędzie się spotkanie z Łukaszem Ostalskim, twórcą filmu "Matka"). Dodatkowo będzie można obejrzeć polsko-niemiecki dramat wojenny „Letnie Przesilenie” w reżyserii Michała Rogalskiego (film został już doceniony w Kanadzie otrzymując nagrodę na najlepszy scenariusz na tegorocznym Montreal World Film Festival), sensacyjny film Jacka Bromskiego o płatnym zabójcy pt. "Anatomia zła" (w roli głównej nagrodzony w Gdyni za najlepszą rolę męską Krzysztof Stroiński) oraz "Disco Polo" - film Maćka Bochniaka o kulturowym i socjologicznym fenomenie, który porwał miliony Polaków, z Dawidem Ogrodnikiem i Piotrem Głowackim w rolach głównych. Tego dnia, oprócz pokazów w Revue Cinema, odbędą się także darmowe projekcje animacji dla dzieci oraz pokaz filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” w High Park Library.

W programie ostatniego dnia Festiwalu znalazło się zrekonstruowane cyfrowo znane wszystkim Polakom dzieło Jerzego Hoffmana "Potop". Skrócony i przemontowany film „Potop Redivivus” stał się bardziej dostępny współczesnym widzom, nabrał doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formy. Rok temu uczestnicy Festiwalu mieli okazję zobaczyć fabularyzowany dokument Jana Komasy "Powstanie Warszawskie". W tym roku organizatorzy Festiwalu włączyli do programu film fabularny "Miasto 44" tego samego reżysera. Zrealizowana z wielkim rozmachem, wysokobudżetowa produkcja jest opowieścią o młodych Polakach, którym przyszło wejść w dorosłość w okrutnych czasach okupacji. Jan Komasa przyjedzie do Toronto, aby wziąć udział w projekcji filmu i spotkać się z publicznością.

Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Toronto.

Organizatorzy Festiwalu zapraszają do rezerwacji biletów za pośrednictwem strony internetowej www.ekran.ca lub pod numerem telefonu + 1 416 255 7266.


AK
Toronto Polish Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2015
Zobacz również
fot. Toronto Polish Film Festival
Polskie kino w Egipcie
Nowa szefowa Filmoteki Narodowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll