PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.10.2015
Cyfrowa premiera filmu „Ręce do góry” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego odbędzie się w poniedziałek, 19 października 2015 o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura.
- Szerokiej drogi! – usłyszał Jerzy Skolimowski z ust partyjnego dygnitarza od kultury, z którym próbował negocjować dopuszczenie filmu na ekrany. I temu życzeniu stało się zadość: reżyser, po tym, jak cenzura posłała jego obraz na półkę, opuścił Polskę, rozpoczynając europejski rozdział swojej kariery.

Do filmu "Ręce do góry" – po kilkunastu latach – jednak wrócił, odbywając, wzorem swoich bohaterów, podróż w czasie. Podobną odbyć będą mogli widzowie w poniedziałek, 19 października, o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Jerzego Skolimowskiego. Organizatorami pokazu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe Zebra i Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu, w tym Jerzy Skolimowski, Witold Sobociński i Andrzej Kostenko.

- Jest to najszczerszy film, jaki w życiu wykonałem – wyznał reżyser. Gdyby – zamiast na półki – zaraz po realizacji trafił na ekrany (i na festiwal w Wenecji, z którego go wycofano), byłby jednym z pierwszych filmów rozrachunkowych, rozliczeniem pokolenia ZMP z przypadającą na czasy stalinowskie młodością. Do niej – dzięki symbolicznej podróży stojącym na bocznicy pociągiem towarowym – wracają filmowi bohaterowie, niegdysiejsi koledzy z medycyny: Alfa (Joanna Szczerbic), jej mąż Romeo (Adam Hanuszkiewicz), Opel Rekord (Tadeusz Łomnicki), Wartburg (Bogumił Kobiela) i Zastawa (Jerzy Skolimowski), którzy spotykają się na balu z okazji 10-lecia ukończenia studiów.


Bogumił Kobiela w filmie "Ręce do góry", fot. CRF.

Wspólna zabawa to pretekst do wspomnień i życiowych bilansów: kim byliśmy? Kim jesteśmy? Pytań, które – 14 lat po realizacji filmu – zadał też sobie sam reżyser, dopisując kamerą do swojego, uwolnionego w sezonie Solidarności, „półkownika”, osobisty wstęp, rodzaj dziennika, dodatkowo wzmacniającego jego nowatorską formę. Pytań, które – niemal 35 lat po spóźnionej premierze – pozostają aktualne i zadają je sobie kolejne pokolenia niegdysiejszych młodych.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


PZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2015
Zobacz również
fot. CRF
Trzy polskie filmy na CentEast 2015
Celińska, Preis i Rycembel w debiucie Agnieszki Glińskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll