PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.10.2015
25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Message to Man” w Sankt Petersburgu okazała się bardzo szczęśliwa dla polskich dokumentów. Nagrodzone zostały cztery polskie produkcje.
Podczas festiwalu zostało zaprezentowane 90 filmów z 45 krajów świata, które zostały wybrane spośród ponad 3400 nadesłanych zgłoszeń. Na gali zakończenia polscy twórcy filmów dokumentalnych odebrali aż sześć nagród.

Grand Prix festiwalu, Złotego Centaura, zdobył dokument "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej, który został uhonorowany także Press Jury Prize. Centaur za najlepszy debiut trafił do rąk Vahrama Mkhitaryana za film "Pieśń pasterza". Natomiast wyróżnienia w kategorii filmu eksperymentalnego powędrowały do „ObiektuPauliny Skibińskiej oraz „FiguryKatarzyny Gondek. Specjalna nagroda jury przypadła francuskiemu filmowi "Free Bullet", którego współautorką jest Polka, Paulina Pisarek.

Marianna, bohaterka filmu Karoliny Bielawskiej, dokonała dramatycznego wyboru pomiędzy życiem w zgodzie ze swą tożsamością a byciem z rodziną. Przygotowując się do zmiany płci, musiała opuścić dom i zgodnie z polskim procedurami pozwać do sądu własnych rodziców. U progu nowego życia los okazał się dla niej wyjątkowo okrutny. Podczas prób stolikowych do sztuki teatralnej inspirowanej historią Marianny bohaterka raz jeszcze musi się zmierzyć z trudnymi doświadczeniami z okresu jej małżeństwa.

"Pieśń pasterza" opowiada historię Chaczika – niewidomego pasterza mieszkającego w Armenii, w wysokich górach. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna. Jest bowiem przekonany, że ślepota to klątwa ciążąca nad jego rodziną, którą może zdjąć jedynie pobożne życie w górach.


Kadr z filmu "Pieśń pasterza", fot. Wajda Studio.

"Obiekt" to kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.


Kadr z filmu "Obiekt", fot. Studio Munka - SFP.

Głównym bohaterem filmu Katarzyny Gondek jest… figura Jana Pawła II, a dokładniej największa na świecie rzeźba polskiego papieża znajdująca się w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Oglądamy proces powstawania posągu – od początkowych prac w fabryce, w której na co dzień produkuje się krasnale ogrodowe, do chwili ustawienia czternastometrowej figury na terenie parku. Krótkometrażowy film Katarzyny Gondek zadaje pytanie o potrzebę mitu i obecności kiczu w religii.

PZ
Polish Docs/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2015
Zobacz również
fot. Studio Kalejdoskop
Film "Kiedy będę ptakiem" nagrodzony w Armenii
"Młodość" na otwarcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll