PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
28 grudnia 2015 roku minie 120 lat od pierwszego publicznego pokazu filmu braci Lumière. I choć historycy kina wskazują, że „ruchome obrazy” znane były widowni już wcześniej, to właśnie ta data uznawana jest za symbol narodzin X Muzy. Muzeum Kinematografii w Łodzi i Zakład Historii i Teorii Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pragną uczcić tę rocznicę, inicjując projekt „12 na 120”.
Inspiracją dla projektu jest słynna ankieta szacownego magazynu „Sight and Sound”, publikowana w dziesięcioletnich odstępach od 1952 roku (podobną przeprowadził rodzimy „Kwartalnik Filmowy” na początku lat 90.). Na potrzeby   projektu należy wskazać 12 tytułów „Najlepszych filmów Pana/Pani zdaniem” (lista ŚWIAT) oraz 12 tytułów „Najlepszych filmów polskich Pana/Pani zdaniem” (lista PL).

"Historia kina – jak i wszelkie rozważania o historii kultury – nie poddają się matematycznym pomiarom. Dlatego przyjmujemy dla celów naszego projektu osobisty punkt widzenia; nie pytamy o najważniejsze filmy w historii kina, ale właśnie o filmy najlepsze w subiektywnej opinii ankietowanego/ej. Idealnie byłoby, gdyby udało się „wymazać z pamięci” wszelkie powstałe już „rankingi arcydzieł” i akademickie podziały na mistrzów i outsiderów – jesteśmy ciekawi, na ile ustalone  kanony sprawdzają się współcześnie, na ile zaś podlegają modyfikacji. Jest to także szansa  na odnalezienie w historii kina filmów niesłusznie zapomnianych, wykluczonych (z powodów politycznych, ekonomicznych lub innych) z podręcznikowych narracji o dziejach X Muzy", tłumaczą organizatorzy.

Na podstawie nadesłanych ankiet opracowane zostaną – we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim – dwie listy podstawowe ŚWIAT i POLSKA, a w dalszej kolejności – wykazy tytułów pogrupowane według profesji ankietowanych. Jak tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia, będzie to także okazja do stworzenia nowego kanonu kina.

Do uczestnictwa w przedsięwzięciu organizatorzy zapraszają osoby profesjonalnie związane z szeroko pojętą kulturą filmową. Po pierwsze – twórców: reżyserów, producentów, scenarzystów, autorów zdjęć i operatorów obrazu, scenografów i kostiumologów, montażystów, autorów muzyki filmowej i opracowań dźwięku. Po drugie - dystrybutorów, agentów sprzedaży, właścicieli kin i szefów stacji telewizyjnych. Po trzecie – krytyków, wykładowców akademickich i edukatorów filmowych.

Ankietę należy wysłać do 15 października 2015 roku  na adres jakub.wiewiorski@kinomuzeum.eu

Ankieta jest do ściągnięcia tutaj:
https://www.sfp.org.pl/plik,2015,ankieta_120_lat_kina,docx.html

albo:
http://filmpolski.pl/fp/index.php?artykul=270

WRÓB
Muzeum Kinematografii
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2015
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć
"Jaster - tajemnica Hela" obsypany nagrodami
"Demon" najlepszy w Izraelu!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll