PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przygotowania do 20. Forum Kina Europejskiego ORLEN-Cinergia nabierają tempa, a organizatorzy odsłaniają kolejne punkty programu. Wiemy już, że oprócz Nastassji Kinski w Łodzi między 27 listopada a 4 grudnia 2015 roku zagoszczą również Allan Starski i Marek Koterski. Obydwaj zostaną uhonorowani Złotym Glanem.
Złoty Glan to nagroda przyznawana w czasie FKE twórcom ważnym, ale też niezależnym, przeciwstawiającym się modom i trendom. Wyróżnienie to otrzymali m.in. Agnieszka Holland, John Malkovich, Istvan Sabo, Lech Majewski, Peter Greenaway, czy Andriej Konczałowski.

W czasie jubileuszowej edycji FKE ORLEN-Cinergia do grona posiadaczy Złotych Glanów dołączy Allan Starski. Scenograf, laureat Oscara za „Listę Schindlera” oraz Cezara i Orła za „PianistęRomana Polańskiego przez lata współpracował z Andrzejem Wajdą ("Smuga cienia", "Człowiek z marmuru", „Człowieka z żelaza”, "Korczak" i „Danton”). Przełomem w karierze Starskiego było spotkanie z hollywoodzkim reżyserem Alanem J. Pakulą, które doprowadziło go dalej – do Stevena Spielberga i  pracy nad „Listą Schindlera”. Starski zaprezentuje w Łodzi swój ostatni film „The Cut” w reżyserii Fatiha Akina. Współproducentem tej międzynarodowej produkcji jest łódzki Opus Film.

Kolejnym gościem Forum i laureatem Złotego Glana będzie Marek Koterski. Związany z Łodzią reżyser i autor scenariuszy, jeden z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina od lat w bezkompromisowy sposób portretuje współczesnego Polaka. Przed debiutem fabularnym zrealizował kilkanaście krótkometrażówek dla łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Jego pierwszą fabułą był "Dom wariatów" z 1984 roku. To w tym obrazie powołał do życia Adasia Miauczyńskiego – frustrata i neurotyka, którego postać powracała później m.in. w filmach „Życie wewnętrzne”, "Nic śmiesznego", "Ajlawju", „Dzień świra” czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Ale Złote Glany to tylko jeden z elementów programu Forum Kina Europejskiego ORLEN-Cinergia. - Szczegóły ogłosimy na początku listopada, jednak widzowie już teraz mogą być pewni, że tradycyjnie oprócz spotkań z gwiazdami proponujemy możliwość obejrzenia najciekawszych produkcji Starego Kontynentu – zapowiada Sławomir Fijałkowski, producent FKE ORLEN-Cinergia. – W ramach Debiutów Polskich zaprezentujemy m.in. wielokrotnie nagradzane filmy „Intruz” Magnusa Von Horna oraz „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza – dodaje.

Wśród festiwalowych propozycji znajdą się również filmy będące tegorocznymi kandydatami do oscarowych nominacji w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – wśród nich niemiecki horror „Goodnight Mommy” tandemu autorskiego Veronika Franz i Severin Fiala oraz podbijający europejskie ekrany, belgijski „Zupełnie nowy testament” Jaco Van Dormaela, twórcy głośnego „Mr Nobody” z Jaredem Leto w roli głównej.

Ponadto program dwudziestej edycji FKE odwoływać się będzie do przypadających w tym roku jubileuszy: 120-lecia istnienia kina, 20-lecia powstania Dogmy, 40. rocznicy śmierci Piera Paola Pasoliniego, wreszcie 70. rocznicy urodzin Wima Wendersa. Ważne miejsce w programie zajmie też kino fińskie.

Od tego roku centrum festiwalowe mieścić się będzie w całkowicie nowym obiekcie i jednocześnie najnowocześniejszym łódzkim kinie – kinie Helios w Sukcesji, co z pewnością stworzy dodatkowe możliwości oprawy tej międzynarodowej imprezy.

FKE ORLEN-Cinergia 2015 wspierają finansowo: Urząd Miasta Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz PKN ORLEN i Onninen.


AK
FKE ORLEN-Cinergia 2015
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2015
Zobacz również
fot. Forum Kina Europejskiego
Natalie Portman odwiedziła Film Spring Open
Polsko-Niemiecki Fudusz Filmowy zainaugurowany
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll