PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Cyfrowa premiera „Aktorów prowincjonalnych” w reżyserii Agnieszki Holland odbędzie się we wtorek, 29 września 2015 o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura.
Nie potrzebuję dużego mężczyzny” – tak miał brzmieć tytuł debiutu fabularnego Agnieszki Holland. Niestety, ówczesny szef kinematografii, osławiony Janusz Wilhelmi, uznał, że polska kinematografia takiego nie potrzebuje. W efekcie reżyserka zadebiutowała innym filmem, ale minister jego premiery nie doczekał. Sami "Aktorzy prowincjonalni" (1978) doczekali za to powtórnej premiery, debiutując tym razem w wersji cyfrowej.

Specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbędzie się we wtorek, 29 czerwca 2015 o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kultura. Jego organizatorami są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, SF Kadr, SF TOR, SF Zebra, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu.


Kadr z filmu "Aktorzy prowincjonalni", fot. CRF.

Polska prowincja lat 70. W tutejszym teatrze reżyser z Warszawy (Tomasz Zygadło) chce wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego, obsadzając w roli Konrada Krzysztofa Malewskiego (Tadeusz Huk). Dla utalentowanego, ale mającego poczucie niespełnienia 30-letniego aktora to życiowa szansa. Zaangażowany w przygotowanie przedstawienia zauważa jednak z czasem, że reżyser za pomocą awangardowych chwytów trywializuje (i cenzuruje) tekst, a reszcie zespołu projekt jest dość obojętny. Narastająca frustracja i chęć buntu bohatera tym większa, że na problemy zawodowe nakładają się osobiste: jego małżeństwo z Anną (Halina Łabonarska ), równie niespełnioną aktorką teatru lalkowego, przechodzi kryzys…

Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju i jeden z najdojrzalszych debiutów w historii polskiego kina, nagrodzony m.in. FIPRESCI w Cannes. Wiarygodny – dzięki odwołaniu się reżyserki do jej doświadczeń pracy w prowincjonalnych teatrach – portret środowiskowy ciekawie wykorzystujący motyw „teatru w teatrze”, ale też metaforyczny obraz ówczesnej Polski, krytyka społeczno-polityczna i uniwersalna opowieść o człowieku, który chce być artystą, ale napotyka wewnętrzny i zewnętrzny opór.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

PZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2015
Zobacz również
fot. CRF
Nauczyłam się, że mój punkt widzenia może być jednym z wielu
Filmy Studia Munka w nowojorskiej Tribece!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll