PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowszy film Marcina Wrony będzie jedyną polską produkcją prezentowaną w ramach Konkursu Międzynarodowego. Co jeszcze czeka nas w programie tej imprezy?
Marcin Wrona zmarł tragicznie w nocy z 18 na 19 września 2015 roku. Był jednym z najzdolniejszych polskich reżyserów filmowych i telewizyjnych młodego pokolenia. Na zakończonym niedawno 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazywał swoją trzecią, po "Mojej krwi" i "Chrzcie", pełnometrażową fabułę. Nakręcony przez niego "Demon" walczył o Złote Lwy. Na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym ma się odbyć polska i zarazem kinowa premiera tego filmu.  - Marcin Wrona, jako jedyny reżyser w historii, był naszym jurorem dwukrotnie. Jego fantastyczny film "Człowiek magnes" wygrał Tribeca Film Festival. Marcin opowiadał mi później, że przy tej okazji spotkał się z Robertem DeNiro. Dostanie nagrody z rąk takiego człowieka, jest czymś naprawdę ważnym, szczególnie będąc na początku kariery. Potem, w 2010 roku, mieliśmy w konkursie zrealizowany przez Marcina "Chrzest". To była oficjalna polska premiera tego filmu. A teraz razem z dystrybutorem zdecydowaliśmy, że mimo tragedii jaka się wydarzyła, pokażemy jego najnowszy film "Demon" w konkursie międzynarodowym - powiedział Stefan Laudyn, dyrektor 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Pierwotnie na premierowy pokaz "Demona" miał przyjechać Itay Tiran, odtwórca głównej roli w tej polsko-izraelskiej koprodukcji. - Były takie plany, ale w związku z zaistniałą sytuacją, nie jestem w stanie powiedzieć, czy tak się stanie. Prawdą jest, że dostosowaliśmy datę premiery do zawodowych zobowiązań izraelskiego aktora - przyznał Laudyn. W sumie na warszawskim festiwalu w różnych sekcjach pokazanych zostanie 111 obrazów (80 fabuł, 28 dokumentów i 3 animacje). Oprócz polskiego "Demona" w Konkursie Międzynarodowym znalazły się również:

KONKURS MIĘDZYNARODOWY


- "Apostata", reż. Federico Veiroj (Urugwaj, Hiszpania, Francja 2015), 80 min., premiera wschodnioeuropejska. Komediodramat, który mówi o kwestii fundamentalnej: jak radzić sobie w dzisiejszych czasach z tradycją, z systemem wartości rodzinnych i społecznych. Najnowszy film Federico Veiroja nagrodzonego na WFF w 2010 roku.

- "Czyściciel", reż. Peter Bebjak (Słowacja 2015), 94 min., premiera światowa. Tomas jest "czyścicielem", który sprząta mieszkania po zabraniu przez zakład pogrzebowy zwłok, znajduje w swojej pracy niecodzienne hobby…

- "Demon", reż. Marcin Wrona (Polska, Izrael 2015), 94 min. Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. Scenariusz oparty na sztuce Piotra Rowickiego "Przylgnięcie" dał wynik wcale nie teatralny - w wiry uroczystości ślubnych wokół naszego opętanego bohatera, reżyser wrzuca humor i ostry realizm.

- "Idol", reż. Hany Abu-Assad (Wlk. Brytania, Palestyna, Katar, Holandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2015), 100 min., premiera europejska. Film oparty na historii Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka z obozu dla uchodźców w Strefie Gazy, który w 2013 roku wygrał program telewizyjny Arab Idol. Film wyreżyserowany przez dwukrotnie nominowanego do Oscara Hany Abu-Assada.

- "Kołysanka", reż. Zhanna Issabayeva (Kazachstan 2015), 78 min., premiera światowa. 14-letni Rayan mieszka nad brzegiem wyschniętego Morza Aralskiego. Jako dziecko był świadkiem śmierci matki. Kiedy dowiaduje się, że jest chory, a do leczenia kolejka jest długa, postanawia ukarać wszystkich winnych jej śmierci...

- "Lazar", reż. Svetozar Ristovski (Macedonia/Chorwacja/Francja/Bułgaria 2015), 98 min., premiera międzynarodowa. Lazar, zaradny twardziel przemycający nielegalnych emigrantów poznaje kobietę i postanawia opuścić świat przestępczy.

- "Mojra", reż. Levan Tutberidze (Gruzja 2015), 95 min., premiera wschodnioeuropejska. Bracia rybacy zamierzają zarabiać na życie łowiąc ryby. Nadają swojej łodzi rybackiej nazwę Moira - bogini losu. Ale los jest często ślepy i bezlitosny...

- "Neonowy byk", reż. Gabriel Mascaro (Brazylia, Urugwaj, Holandia 2015), 101 min., premiera wschodnioeuropejska. Kowboj z brazylijskiego rodeo marzy o stworzeniu kolekcji sexy ubiorów dla tancerek. Film uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji.

- "Nocna zmiana", reż. Niki Karimi (Iran 2015), 100 min., premiera światowa. Pełny napięcia dramat o małżeństwie z irańskiej klasy średniej. Małżonkowie od miesięcy unikają trudnych tematów, brnąc w sieć kłamstw i intryg. Kiedy zwolniony z pracy mąż kupuje pistolet, żona zaczyna go śledzić popadając w coraz większą paranoję.

- "Ojczyzna", reż. Oleg Novković (Serbia, Niemcy 2015), 105 min., premiera światowa. Wojna domowa w Kosowie zmieniła życie wszystkich tam mieszkających. Podczas tej wojny Maca straciła maleńkie dziecko. Jedenaście lat później próbuje związać koniec z końcem w Belgradzie. Druga po "White White World" część trylogii portretującej "stracone pokolenie" krajów byłej Jugosławii.

- "Pieśń zimowa", reż. Otar Iosseliani (Francja, Gruzja 2015), 117 min. premiera wschodnioeuropejska.
Kilka epizodów i bohaterowie nieoczekiwanie połączeni przez odciętą głowę wicehrabiego, który podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, z fajeczką w ustach poszedł na gilotynę… Urzekający komediowy chaos o marzeniach, miłości, mocnych przyjaźniach i nadziei na lepsze jutro mistrza Otara Iosselianiego.

- "Potwór o tysiącu głów", reż. Rodrigo Pla (Meksyk 2015), 75 min., premiera wschodnioeuropejska. Kobieta, której chory na raka mąż potrzebuje drogiej kuracji, zaczyna walczyć z nieuczciwym ubezpieczycielem. Zdesperowana kobieta jest gotowa na wszystko. Film pokazywany był na festiwalach w Wenecji i Toronto.

- "Przebaczenie", reż. Petri Kotwica (Finlandia 2015), 92 min., premiera międzynarodowa. W drodze na porodówkę małżeństwo uderza w coś lub kogoś samochodem. Docierają do szpitala, gdzie Kiia rodzi chłopca. Poznaje tam kobietę, która odwiedza będącego w śpiączce męża. Ktoś potrącił go samochodem i zbiegł z miejsca wypadku. Trzymający w napięciu dramat z mocnymi kobiecymi postaciami.

- "Schneider kontra Bax", reż. Alex van Warmerdam (Holandia, Belgia 2015), 96 min., premiera wschodnioeuropejska. W dniu swoich urodzin zabójca na zlecenie podejmuje się pozornie łatwej pracy. Na miejscu sytuacja jednak się komplikuje… Czarna komedia bezlitośnie portretująca ciemną stronę współczesnego, perfekcyjnego społeczeństwa.

- "Śnieg", reż. Ventsislav Vasilev (Bułgaria 2015), 80 min., premiera międzynarodowa. Dwaj bracia i ich synowie napadają na pocztę. Wkrótce jeden z nich zostaje znaleziony martwy. Bobby, chcąc odnaleźć sprawców śmierci ojca, odkryje przerażającą prawdę i stanie przed wyborem - pomścić ojca czy przebaczyć?

- "Zbawienie", reż. Iwan Wyrypajew (Rosja 2015), 94 min., premiera międzynarodowa. Anna, młoda zakonnica z Polski, jedzie jako misjonarka w Himalaje. Zderzenie z obcym i tajemniczym światem Tybetu postawią przed Anną poważne życiowe pytania. W jednej z dwóch głównych ról występuje Karolina Gruszka.
 


KONKURS 1-2


- "Bestia", reż. Tom McKeith, Sam McKeith (Australia, Filipiny 2015), 94 min., premiera europejska. Życie młodego boksera zmieni się nieodwracalnie, gdy ulegnie namowom ojca, by oszukiwał w czasie walki. Bezkompromisowy i niezwykle naturalistyczny obraz podziemnego świata Manili.

- "Czarna kura", reż. Min Bahadur Bham (Nepal, Niemcy, Szwajcaria, Francja 2015), 90 min, premiera wschodnioeuropejska. Rok 2001. W Nepalu trwa wojna domowa. Dwaj 12-latkowie pochodzący z różnych kast mają wspólne marzenie. Chcą hodować kurę. W drodze do celu muszą stawić czoła otaczającej ich brutalnej rzeczywistości.

- "Klezmer", reż. Piotr Chrzan (Polska 2015), 97 min., premiera wschodnioeuropejska. Młodzi ludzie, podczas okupacji hitlerowskiej, znajdują w lesie rannego Żyda. Muszą zdecydować, jak się zachować w tej sytuacji. Każda decyzja może mieć wpływ na ich dalsze losy… Film miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days.
 
- "Kraj przodków", reż. Senem Tüzen (Turcja, Grecja 2015), 98 min., premiera wschodnioeuropejska. Nesrin wynosi się na wieś i wraca do marzeń o pisaniu. Uwięziona między miłością a nienawiścią do matki, szybko pozbywa się złudzeń o spokojnym życiu. Czy obie kobiety mają siłę wybaczyć? Wzruszający film o trudnej, zaniedbanej relacji matki i córki.

- "Lato Sangaile", reż. Alanté Kavaité (Litwa, Francja, Holandia 2015), 88 min., premiera polska. Przesycony zmysłowością i wrażliwością film o dwóch różnych dziewczynach, historii ich intymności, pełnym pasji oddaniu i odnajdywaniu, bezbronności i poczuciu zaufania. Nagroda za reżyserię na festiwalu Sundance 2015.

- "Najsilniejszy człowiek na świecie", reż. Kenny Riches (Stany Zjednoczone 2015), 98 min., premiera wschodnioeuropejska. Egzystencjalna czarna komedia o wiedzionym wewnętrznym niepokojem Kubańczyku z Miami, który wyobraża sobie siebie jako najsilniejszego człowieka na świecie.

- "Nowy Świat", reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki (Polska 2015), 90 min., premiera wschodnioeuropejska. Trzy nowele filmowe o ucieczce od zła i podróży ku lepszemu. Przyglądamy się losom trojga imigrantów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym "nowym światem".

- "Podróż do Banat", reż. Adriano Valerio (Włochy, Rumunia, Bulgaria, Macedonia 2015), 82 min., premiera wschodnioeuropejska. Ivo jest Włochem, który w poszukiwaniu pracy wyjeżdża do Rumunii. Emigracyjne love story oparte na prawdziwej historii.
 
- "Pragnienie", reż. Svetla Tsotsorkova (Bułgaria 2015), 90 min., premiera polska. Mieszkająca na wzgórzu rodzina zmaga się z problemem w dostępie do wody i zwraca się o pomoc do specjalistów. Pojawienie się ekipy spowoduje, że rutynowe dotychczas życie rodziny legnie w gruzach i uwolni od dawna skrywane pragnienia.

- "Sieroty z Eldorado", reż. Guilherme Coelho (Brazylia 2015), 96 min., premiera międzynarodowa. Miłość do kobiety z mitycznej, podwodnej cywilizacji. Dramatyczna historia miłości, szaleństwa i obsesyjnego poszukiwania Eldorado w dzikiej Amazonii. Adaptacja książki pod tym samym tytułem nagradzanego brazylijskiego pisarza, Miltona Hatouma.

- "Stanko", reż. Rasťo Boroš (Słowacja 2015), 80 min., premiera światowa. Stanko dostaje zlecenie przywiezienia dziewczyny ze Słowacji do Włoch. Podróż się komplikuje, kiedy Stanko zaprzyjaźnia się z dziewczyną… Tragikomiczne kino drogi.

- "Wróble", reż. Rúnar Rúnarsson (Islandia, Dania, Chorwacja 2015), 99 min., premiera wschodnioeuropejska. Historia o podróży z dzieciństwa do dorosłości, o relacji ojca i syna, i o miłości. Drugi film reżysera obsypanego nagrodami "Wulkanu" (2011).

- "Zatrzymać", reż. Guillaume Senez (Belgia, Szwajcaria, Francja 2015), 95 min., premiera wschodnioeuropejska. Świat 15-letniego Maxime'a rozsypie się, kiedy jego dziewczyna zajdzie w ciążę. Dramatyczna historia pary nastolatków opowiedziana z męskiego punktu widzenia.

- "Zbieracz zwłok", reż. Dimitar Dimitrov (Bułgaria 2015), 116 min., premiera europejska. Pracujący przy przewożeniu zwłok do kostnicy Itso zakochuje się w niewłaściwej kobiecie. Dramat psychologiczny z domieszką czarnego humoru.

- "Złe dni", reż. Andres Beltran ( Kolumbia 2015), 100 min., premiera światowa. Matka i córka ukrywają się na odludziu po tym, jak ojczym dziewczyny dokonał zuchwałej kradzieży. Wkrótce do ich schronienia przypadkowo trafia dwóch zabójców. Szybko orientują się z kim mają do czynienia…

- "Zostań ze mną", reż. Rhee Jinwoo (Korea Płd. 2015), 98 min., premiera wschodnioeuropejska. Dzieciaki Iseop, Hayun i Gilsu, choć pochodzą z różnych środowisk, czują się tak samo wyobcowani i samotni. Film otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Jeonju 2015.

Marcin Zawiśliński
SFP/ WFF
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2015
Zobacz również
fot. Kino Świat
Yoram Gross nie żyje
"Body/Ciało" docenione na MFF w Limie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll