PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Najważniejszą nagrodę na Gali Otwarcia Festiwalu Filmowego w Gdyni zdobyła niezapomniana produkcja Jerzego Antczaka. Publiczność uhonorowała również Janusza Gajosa i Wojciecha Kilara.
Gala zainaugurowała jubileuszową, 40. edycję Festiwalu. Czterdzieści lat Festiwalu Filmowego w Gdyni (a wcześniej w Gdańsku) to zarazem cztery dekady polskiego kina. Spośród tysięcy tytułów, ról i motywów muzycznych, które towarzyszyły nam przez te wszystkie lata, telewidzowie i internauci wybrali swoich ulubieńców.

Diamentowymi Lwami za najlepszy film czterdziestolecia zostały nagrodzone "Noce i dnie" Jerzego Antczaka za. - 50 lat temu umarła Maria Dąbrowska – mówił reżyser odbierają nagrodę. - 40 lat temu Gustaw Holoubek w genialnym wykonaniu czytał "Noce i dnie". Barańska wysłuchała tego i na plaży w Jugosławii powiedziała: - Jurku, ty powinieneś tą książkę przeczytać. Ja mówię do niej: - Przecież tego czytać nie da się czytać. To jest po prostu straszne. Ale ponieważ wierzyłem Barańskiej i na ogół nie zawiodłem się na niej – w ciągu 48 godzin przeczytałem i powiedziałem: - Ja to będę robił. Poszedłem do Jerzego Kawalerowicza i mówię, że chce to zrealizować. On odpowiedział: - Niech pan robi co chce, ale tej chały nie wolno panu robić. - To napiszę panu konspekt. – Dobrze. Przeczytał: - Panie Jurku, jeszcze gorzej. – Może ja napiszę scenariusz? – Dobrze, ale na własną odpowiedzialność. Napisałem scenariusz, pan Jerzy wziął go do siebie i mówi: - Żałosne. I wierzcie mi, to była chwila w życiu, kiedy pojawia się olśnienie. (…) – Ale pana zapał… Niech pan to zrobi.

Komentując kondycję współczesnego kina Jerzy Antczak dodawał: - Kino polskie odradza się. Kino polskie wkracza w najpiękniejszą fazę. Jest generalna zmiana warty.


Jerzy Antczak odbiera Diamentowe Lwy z rąk Małgorzaty Szumowskiej i Pawła Pawlikowskiego. Z prawej prowadzący galę: Katarzyna Janowska i Max Cegielski, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Publiczność uhonorowała "Noce i dnie" jeszcze jedną nagrodą – Jadwiga Barańska została najlepszą aktorka minionych czterdziestu lat. Podczas odbierania nagrody dla najlepszego filmu, Jerzy Antczak tak podsumował grę aktorską Barańskiej, swojej wieloletniej małżonki: - Jadziu, naprawdę uratowałaś mi życie. Gdybyś ty to zagrała tylko poprawnie…  Żony reżyserów muszą być dobre, albo wprost genialne.


Marian Dziędziel i Joanna Kulig wręczają Jadwidze Barańskiej nagrodę dla najlepszej aktorki czterdziestolecia, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Najlepszym aktorem czterdziestolecia został Janusz Gajos za role w takich filmach jak „Milioner", "Przesłuchanie" i "Ucieczka z kina Wolność". - Najmilsi Państwo, nie czyńcie mi tego, żebym stracił panowanie nad swoimi emocjami – komentował Gajos burzę oklasków. -  My jesteśmy od tego, żeby nad nimi panować i je wykorzystywać. Bardzo wszystkim Państwu serdecznie dziękuję. Mówię do tych, których tu nie ma, a byli łaskawi wskazać na mnie w całej Polsce. I do Państwa, którzy przed chwilą dali dowód, że tamci, którzy głosowali, się nie mylili. (…) Wszystkich Państwa chcę zapewnić, że zawsze się starałem, staram się i będę się starał, żeby uprawiając ten zawód, być szczerym.


Janusz Gajos, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Z kolei Diamentowymi Lwami za najlepszą muzykę został nagrodzony Wojciech Kilar za skomponowanie niezapomnianej ścieżki dźwiękowej do „Ziemi obiecanejAndrzeja Wajdy.

Plebiscyt miał na celu wyłonienie spośród dotychczasowych laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni ulubieńców publiczności, w czterech kategoriach: film, aktor, aktorka oraz muzyka. Pierwszy etap plebiscytu odbył się na portalu Onet.pl w czerwcu 2015 roku. W drugim etapie głosy można było oddawać drogą SMS-ową, na Onet.pl i na stronie TVP Kultura od 28 sierpnia do 11 września 2015 roku.

Podczas uroczystości wręczono również Błękitne Lwy dla mecenasów Festiwalu - PKN Orlen i PKO Bank Polski.

Na koniec publiczność usłyszała słowa podsumowania od Andrzeja Wajdy, który specjalnie na tę okazję przesłał organizatorom swoją wypowiedź: - Jak długo środowisko będzie dbało o swoje sprawy? Jak długo środowisko będzie miało świadomość, że nie ja, ale my? Myśmy mieli świadomość. MY. To był Kawalerowicz, Jakubowska, Zanussi, Kieślowski. To była rodzina. Krótko mówiąc, to środowisko potrafiło więcej osiągnąć wspólnie. Jak długo będzie miało poczucie tradycji tej wspólnoty, tak długo polskie kino będzie istnieć. Dlatego, że nie brak nam talentu - brak nam dobrej organizacji, żeby ci młodzi ludzie znaleźli szansę na zrobienie swojego pierwszego czy drugiego filmu.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest jednym z organizatorów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Magazyn Filmowy i Serwis Internetowy sfp.org.pl są jego partnerami medialnymi.
 

Albert Kiciński
FFG
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2015
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Kto zostanie laureatem 8. "Okiem Młodych"?
Nie żyje Marta Kobierska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll