PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Gdynia Dzieciom to jedna z najważniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i przygotowana merytorycznie przez SFP, należy do najbardziej frekwencyjnych wydarzeń festiwalowych.
Po raz drugi pokazy sekcji Gdynia dzieciom odbywają się będą w gdyńskim kinie Helios. W programie znalazły się trzy bloki tematyczne: festiwal polskich filmów animowanych dla widzów najmłodszych, ekranizacje literatury polskiej dla młodzieży, a także panorama kina światowego. W przypadku dwóch pierwszych bloków, młodzi widzowie, korzystając z kart do głosowania, wybiorą najlepszy film animowany i najlepszą adaptację książki.

Tegoroczny program wzbogacą ponadto warsztaty filmowe dla młodych widzów, m.in. dotyczące realizacji filmu animowanego i krótkiej fabuły, obejmujące przygotowanie scenariusza, zadania aktorskie, elementy pracy nad zdjęciami, dźwiękiem i montażem. Organizatorzy zapowiadają również konkursy oraz spotkania z twórcami prezentowanych filmów.


Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP i Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, fot. Borys Skrzyński/SFP.

W ramach sekcji będzie można obejrzeć m.in. zrekonstruowany cyfrowo film animowany Leszka Gałysza "Jacek i Placek" z muzyką Lady Pank, "Koniec wakacji" Stanisława Jędryki, "Przyjaciel wesołego diabła" Jerzego Łukaszewicza, "Kłamczuchę" Anny Sokołowskiej według powieści Małgorzaty Musierowicz, "W pustyni i w puszczy" Gavina Hooda. Festiwal Filmowy w Gdyni będzie również okazją do zapoznania się z najnowszym, mało znanym dorobkiem polskiej animacji, wśród tytułów odcinki nowych seriali: "Agatka", "Mami Fatale", "Bear Me", "Kuba i Śruba", "Hip-Hip i Hurra", a także odcinki poznańskiej serii "Baśnie i bajki polskie". W programie Gdynia dzieciom znalazł się także nagradzany na licznych festiwalach film Joanny Jasińskiej "To pewna wiadomość" według bajki Andersena, animowana kolęda "Trzej Królowie" Anny Błaszczyk, najnowsza animacja klasyka polskiego filmu dziecięcego Wiesława Zięby "Żubr Pompik", oraz egzotyczne filmy dla widowni od 10. roku życia z Indii, Iranu oraz Chin. Organizatorzy zapowiadają również konkursy oraz spotkania z twórcami prezentowanych filmów.


Inauguracja Gdyni Dzieciom 2015, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Sekcja Gdynia dzieciom po raz drugi jest realizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, przy wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Uważam, że każdego roku Gdynia Dzieciom ma większe znaczenie niż miała w roku ubiegłym - mówi Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP. - W ciągu ostatniego 10-lecia zostało wyprodukowanych zaledwie kilka kinowych filmów dla dzieci i młodej widowni. Wszyscy wiedzą, że aby dotrzeć do młodych ludzi z ich współczesnymi, poważnymi problemami, trzeba szukać komunikatu audiowizualnego. I niekoniecznie, żeby była to po raz kolejny globalna produkcja amerykańska. W Gdyni pokazujemy zarówno filmy polskie, jak i propozycje ze świata, aby wskazać dzieciom inne horyzonty, inną kulturę od tej, która ich zalewa wokół.

- Gdynia Dzieciom to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb, ale dobrze, że odbywa się co roku i jest wspierana przez prezydenta miasta Wojciecha Szczurka i Pomorską Fundację Filmową - kontynuuje Jasiewicz. - Stowarzyszenie jest obecnie najważniejszą instytucją wspierającą film dla dzieci. Co roku przyjeżdżają do Gdyni najważniejsi twórcy tych filmów, którzy rozumieją wagę tego problemu. Poza festiwalem Ale Kino! w Poznaniu jest raptem kilka takich imprez. Cały czas mamy nadzieję, że znajdziemy ścieżkę do tego, by zachęcić instytucje, aby podjęły wyzwanie realizacji filmu dla młodej widowni.


Inauguracja Gdyni Dzieciom 2015, fot. Borys Skrzyński/SFP.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk, podkreśla: - Gdynia Dzieciom to wspaniała inicjatywa i powód do wielkiej radości dla mnie o tyle, że sekcja ta spełnia rolę edukacyjną, kształcąc kolejne pokolenia twórców i kinomanów. Bogactwo tegorocznego programu naprawdę robi wrażenie, a ja mogę tylko żałować, że ten ‘dorosły’ festiwal pochłania mnie tak bardzo, że nie będę mógł śledzić wszystkich pokazów i warsztatów. Zeszłoroczny widok pełnej sali dzieciaków czekających na film otwarcia napełnił mnie radością nieporównywalną nawet z najbardziej uroczystymi pokazami innych sekcji FFG.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest jednym z organizatorów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Magazyn Filmowy i Serwis Internetowy sfp.org.pl są jego partnerami medialnymi.
AK
FFG
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Regiofun po raz szósty
Uroczysta premiera "Nie lubię poniedziałku" w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll