PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
W programie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w sekcji "Na horyzoncie" pokazany zostanie laureat Grand Prix wrocławskiego festiwalu - "Lucyfer" Gusta Van den Berghe oraz laureat nagrody FIPRESCI, trylogia Miguela Gomesa "Tysiąc i jedna noc": cz. 1, "Niespokojny", cz. 2, "Opuszczony" i cz. 3, "Oczarowany".

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, zwraca uwagę na dobrą i długoletnią już współpracę z Nowymi Horyzontami: Podoba mi się, że dokonujemy swoistej programowej wymiany - filmy z Wrocławia pojawiają się u nas, wzbogacając ofertę o kino międzynarodowe, a akcent gdyński pojawia się we Wrocławiu dzięki Gdyni na horyzoncie. W ramach tego wydarzenia odbyło się w lipcu wspaniałe spotkanie widzów z Małgorzatą Zajączkowską, którą w Gdyni z kolei zobaczymy w konkursowej "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza. Joannę Łapińską, dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty również cieszy obecność filmów na Festiwalu w Gdyni: - Pokazy filmów z Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni to już tradycja. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że tytuły, które w tym roku pokażemy, tradycyjny sposób opowiadania w filmie zdecydowanie przekraczają.

"Lucyfer" Gusta Van den Berghe, autora m. in. "Niebieskiego ptaka" pokazywanego podczas 12. Nowych Horyzontów, z Gabino Rodríguezem w tytułowej roli, nakręcony został w meksykańskiej wiosce u podnóża wulkanu Parícutin przy użyciu tondoskopu. Nawiązuje do biblijnej opowieści o Lucyferze, który podczas swojego upadku z nieba do piekieł spędza jakiś czas na ziemi. Wprowadza zamęt w życiu małej społeczności, prowokując narodziny ludzkiej woli i świadomość dobra i zła.

"Tysiąc i jedna noc" Miguela Gomesa, reżysera nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Tabu, opowiada o gospodarczym kryzysie, jaki kilka lat temu dotknął Portugalię, zestawiając jej obraz z poddanymi autorskiej interpretacji "Baśniami z tysiąca i jednej nocy". Pracując nad filmem, wykorzystał autentyczne historie tych, których dotknęła recesja, nie rezygnując przy tym z typowej dla swojego kina fantazji i szaleństwa. Długo oczekiwana trylogia Gomeza oprócz nagrody FIPRESCI we Wrocławiu zdobyła tytuł najlepszego filmu festiwalu w Sydney oraz była pokazywana w Cannes w sekcji Quinzaine des réalisateurs.

W tym roku w ramach cyklu Gdynia na horyzoncie we Wrocławiu odbyła się projekcja filmu Paula Mazursky'ego z 1989 roku "Wrogowie" ("Enemies: A Love Story") na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w opowieści o grupie nowojorskich imigrantów zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która była gościem 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką prowadził dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Pokaz był pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Paula Mazursky'ego, autora takich filmów jak "Niezamężna kobieta" i "Harry i Tonto", a także uhonorowanie pracy polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych.

T-Mobile Nowe Horyzonty ma status Partnera 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Sprzedaż biletów na seanse 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w tym sekcji "Na horyzoncie", rozpoczęła się na stronie festiwalu.
PG
FFG
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2015
Zobacz również
fot. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
"11 minut" Jerzego Skolimowskiego
Film z Kuleszą i Muskałą od stycznia w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll