PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 10-12 września 2015 roku odbędzie się pierwsza edycja nowego, bydgoskiego festiwalu filmowego skierowanego do miłośników kina artystycznego. Wstęp wolny!
Festiwal Filmowy "Przeźrocza" przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji.

Obok filmowych premier tego roku nagradzanych już na innych festiwalach ("Mów mi Marianna", "Casa Blanca" - zwycięskie filmy Krakowskiego Festiwalu Filmowego), nowofalowych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji produkcji ("Performer" z udziałem Oskara Dawickiego, Andrzeja Chyry, Agaty Buzek) w programie festiwalu można znaleźć retrospektywę twórczości bydgoszczanina Kazimierza Karabasza. Nagrodę "Otwarte oko" otrzyma Marcin Koszałka, który spotka się z widzami nie tylko podczas filmowej projekcji, ale także pokazu slajdów pt. "Obłąkani". Swoje slajdy z przeszłości Bydgoszczy pokaże także nestor bydgoskiej fotografii Jerzy Riegel. Nagrodę "Nowe oko" otrzyma Karolina Bielawska reżyserka głośnego już filmu "Mów mi Marianna".


Kadr z filmu "Mów mi Marianna", reż. Karolina Bielawska.

Festiwal łączy analogową przeszłość z technologiczną przyszłością. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców. Przeźrocza składają hołd mistrzom przeszłości, ale jednocześnie przedstawiają nowohoryzontowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej. - Tacy twórcy jak Kazimierz Karabasz byli rewolucjonistami swoich filmowych czasów. Obecnie traktowani są jako tradycjonaliści. Sztuka filmowa przekracza kolejne granice a przed nami stają kolejni rewolucjoniści tacy jak Marcin Koszałka czy Karolina Bielawska. Ten festiwal jest właśnie o tych, którzy kreowali nowe kierunki filmowe kiedyś i tych, który kreują je teraz - mówi organizator festiwalu Krzysztof Nowicki.

Koszałka odbierze na festiwalu nagrodę "Otwarte oko" za kreowanie nowych kierunków w polskiej sztuce dokumentu. Autor debiutuje w tym roku jako twórca fabularny filmem "Czerwony Pająk", jednak w Bydgoszczy opowie o swoich poprzednich wielokrotnie nagradzanych filmach a także spotka się z publicznością podczas pokazu slajdów.

Ważnym punktem festiwalu będzie pokaz filmu Karoliny Bielawskiej "Mów mi Marianna". Niezwykle ciepło przyjęty na innych festiwalach długometrażowy dokument to subtelna i wbrew dramatycznym wydarzeniom pozytywna opowieść o transseksualizmie, miłości i nadziei. Bielawska wiernie towarzyszy Mariannie w jej walce o prawo do bycia sobą. Idzie za nią krok w krok, stając się ważnym uczestnikiem jej życia. Bliskość między autorką filmu i jego bohaterką okazała się kluczem do sukcesu. "Mów mi Marianna" to obraz przepojony ciepłem i zrozumieniem. Reżyserka podąża za emocjami swej bohaterki, ale nie pozwala sobie na sentymentalizm. Słucha jej rozmów, podpatruje codzienne zmagania z życiem i ludźmi. Po pokazie filmu "Karolina Bielawska zostanie uhonorowana nagrodą "Nowego oka" przyznawaną twórcom młodego pokolenia.


Kadr z filmu "Mów mi Marianna", reż. Karolina Bielawska.

"Przeźrocza" silnie odwołują się także do filmowych tradycji Bydgoszczy w zakresie filmu dokumentalnego. W trakcie festiwalu odbędzie się pokaz filmów Kazimierz Karabasza. Twórczość reżysera opiera się na obserwacyjnym, cierpliwym podejściu do bohaterów jego filmów. W programie retrospektywy znalazły się trzy filmy: nagradzane na całym świecie arcydzieło "Muzykanci", opowiadający historię bydgoskiej krwawej niedzieli "Przypis" oraz składający się z fotografii analogowych "Portret w kropli". Innym mocnym, bydgoskim akcentem festiwalu będzie pokaz "Nowa architektura Bydgoszczy". Po pokazie filmów związanych z ważnymi miejscami naszego miasta odbędzie się panelowa dyskusja pomiędzy architektami, urbanistami a widzami pokazu o przyszłości architektonicznej Bydgoszczy.

"Przeźrocza" zapraszają także na specjalny pokaz dla dzieci. W sobotę 12 września 2015 o godzinie 13:00 odbędzie się pokaz bajek Bolka i Lolka połączony z projekcją slajdów.
PG
Informacja nadesłana
Ostatnia aktualizacja:  28.08.2015
Zobacz również
fot. Przeźrocza Festiwal Filmowy
Polskie animacje w Buenos Aires!
Tadeusz Chmielewski: Dać widzom trochę radości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll