PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.08.2015
Smutna wiadomość przyszła do nas z Teatru Ateneum. Nie żyje wybitny aktor Jerzy Kamas, niezapomniany Wokulski z serialu „Lalka” Ryszarda Bera, odtwórca wielu wybitnych ról w filmie i teatrze.
„Od 1971 roku stworzył na scenie Teatru Ateneum kilkadziesiąt wybitnych ról. Drogi Panie Jerzy, Kochany Jurku! Trudno nam myśleć o Ateneum bez Twojej w nim obecności. Ostatnio zbyt często myślimy, że „TAM również musi być  jakieś ATENEUM.” Dziś bardzo mocno chcemy w to wierzyć”, czytamy na stronach teatru.
 
Jerzy Kamas, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej z 1961 roku występował m.in. w Teatrze  Powszechnym w Łodzi, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie i Teatrze Narodowym, by potem do końca życia związać się z  Ateneum. W filmie debiutował w roku 1958 epizodem w „Orle”.  Spośród ponad 70 ról filmowych,  największą popularność  przyniosła mu rola Wokulskiego w telewizyjnej wersji "Lalki"  oraz  rola Daniela Ostrzeńskiego w "Nocach i dniach".

Ostatni raz zagrał w serialu "Bez tajemnic". Ma na swoim koncie 100 ról w spektaklach Teatru Tv. Wśród wybitnych ról Teatru Ateneum należy wymienić gdzie wystąpił m.in. w dramacie "Gyubal Wahazar" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Macieja Prusa (1973), "Tańcu śmierci" Augusta Strindberga, w reż. J. Świderskiego i Z.  Tobiasza (1974) oraz "Wielkim Fryderyku" Adolfa Nowaczyńskiego, w reż. Józefa Grudy (1977).

Jak przypomina portal Onet.pl, Kamas grał w  filmie "Doktor Judym" (1975) Włodzimierza Haupe, wg "Ludzi bezdomnych"  Stanisława Żeromskiego oraz filmie i serialu "Noce i dnie" (1975) Jerzego Antczaka, w filmie "Kung – fu" (1979)  Janusza Kijowskiego. W latach 80. wystąpił w wielu filmach,  m.in.  Tadeusza Konwickiego ("Dolina Issy" 1982),  Krzysztofa Kieślowskiego ("Bez końca" 1984), Feliksa Falka ("Idol" 1984), Kazimierza Kutza ("Wkrótce nadejdą bracia" 1985), Ryszarda Bera ("Cudzoziemka" 1986). Był pamiętnym hetmanem Tarnowskim w serialu "Królowa Bona" (1980) Janusza Majewskiego oraz Andrzejem Kurantem w serialu "Życie Kamila Kuranta" (1982) Grzegorza Warhoła. W latach 90. Kamas kontynuował karierę filmową, zagrał m.in.  szefa sztabu AK w "Pierścionku z orłem w koronie" Andrzeja Wajdy i  ojca Armanda w "Damie kameliowej" (1994) Jerzego Antczaka.

Stworzył wspaniałą, jedną z najlepszych w swej  karierze rolę  zgorzkniałego  emeryta w "Kratce" Pawła Łozińskiego - za tę rolę otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni oraz Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora na FF dla Dzieci w  Poznaniu. Ostatnie kinowe role Kamasa oglądaliśmy w filmie "Bajland" Henryka Dederko, "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego oraz   we "Wszystkich kobietach Mateusza" Artura Więcka „Barona”.























WRÓB
Onet, Teatr Ateneum
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2015
Zobacz również
fot. Teatr Ateneum
Eksperci branży medialnej w Kijowie po raz piąty
[wideo] „Aktorzy Polscy” kręcą spot
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll