PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.08.2015
Filmy z Gdyni to sekcja specjalna 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, poświęcona nowym polskim produkcjom filmowym ściśle związanym z miastem, które od lat konsekwentnie buduje swoją tożsamość poprzez film
W  ramach sekcji obejrzymy cztery filmy: dokument „O kinie: Bokiniec” Andrzeja Mańkowskiego, dwa filmy Eryka Lenartowicza:  fabularny krótkometrażowy „Fast food” i dokumentalną „Niedzielę” oraz wideoklip „Eleonora” Jerzego Radosa z Katarzyną Figurą oraz Leszkiem Bzdylem, projekcji którego towarzyszyć będzie koncert zespołu „Ajagore”.

Sekcja „Filmy z Gdyni” powstała jako efekt rozwijającej produkcji filmowej w mieście i w  regionie. Wokół Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (obecnie – Festiwalu Filmowego w Gdyni) przez lata powstał szereg inicjatyw i instytucji, które trwale przekształciły wizerunek miasta. Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni od 2006 roku prowadzi Pomorskie Warsztaty Filmowe, a od 2010 - Gdyńską Szkołę Filmową, która mimo krótkiego stażu, już zdążyła doczekać się licznych prestiżowych nagród dla etiud swoich studentów. Od 2009 roku w Centrum Kultury w Gdyni działa Gdyński Fundusz Filmowy. We wrześniu 2015 roku zostanie otwarte Gdyńskie Centrum Filmowe, w którym będzie mieściło się trzysalowe kino studyjne, galeria fotografii, plakatu i sztuki oraz Gdyńska Szkoła Filmowa. Inwestycje te są wynikiem polityki samorządu gdyńskiego oraz środowiska polskich filmowców, które coraz liczniej osiedla się w Trójmieście.


"Fast Food", fot. Lukas Brodowicz BRAT Studio

„Przestrzenie kultury budują wartość miasta. Ale wśród różnych dziedzin kultury, film czyni to najpełniej. Festiwal filmowy, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Pomorskie Warsztaty Filmowe, a potem Gdyńska Szkoła Filmowa, to elementy, które tworzą filmową mapę miasta”, mówił w wywiadzie do książki jubileuszowej o FFG prezydent miasta Wojciech Szczurek. - „Jednocześnie wszystkie one przyczyniły się do rozwoju produkcji filmowej w mieście. Film w Gdyni rozwija się najpełniej, najszerzej, a ma to swoje korzenie w Festiwalu. Kultura przenika do życia mieszkańców, coraz bardziej poszerza się krąg jej świadomych odbiorców. Widzę w nich wielką chęć uczenia się, czym jest sztuka, jakie są jej wartości”.

- Chciałbym podkreślić, że nie ma jakiej formuły gatunkowej, która ograniczałaby sekcję programową Filmy z  Gdyni, w związku z tym w tym roku mamy bardzo różnorodne propozycje -  począwszy od fabuł aż do wideoklipu, który może być bardzo interesującym  wydarzeniem – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni.


"Fast Food", fot. Lukas Brodowicz BRAT Studio

Filmy „Niedziela” i „Fast Food” powstały w Gdyńskiej Szkole Filmowej w 2015 roku. Reżyser, Eryk Lenartowicz, wychował się w Sydney. Jako nastolatek wrócił do Polski. W 2014 roku ukończył reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Od 2015 rozpocznie studia w The Australian Film, Television and Radio School w Sydney.

„Fast Food” to czarna komedia. Jej bohater Robert pracuje w restauracji. Po śmierci koleżanki z pracy popada w melancholię. Jego życie to monotonia i rutyna. Kiedy do mieszkania obok wprowadza się nowy sąsiad uporządkowany świat Roberta nagle staje na głowie. W rolach głównych wystąpili Marek Kossakowski i Jacek Lenartowicz.


"Niedziela", Lukas Brodowicz BRAT Studio

Dokument „Niedziela” opowiada historię dwojga ludzi, którzy od dawna mieszkają razem, lecz tak naprawdę żyją we własnych światach. Reżyser podgląda ich rutynowe życie i zadaje pytanie: czy mogą być znowu razem?

„O kinie: Bokiniec” to dokument o Lucjanie Bokińcu – pomysłodawcy i pierwszym dyrektorze Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, kierującym legendarnym gdańskim DKF „Żak”. Film przypomni dzieje Klubu w latach 60. i 70, kiedy odwiedzali go najwięksi polscy twórcy i kiedy kształtowała się wyjątkowa publiczność – odbiorcy ich filmów. Za żarliwością, humorem i charyzmą Bokińca tęsknią  m.in. Andrzej Wajda, Antoni Krauze, Janusz Zaorski i Józef Gębski – reżyserzy zawdzięczający Bokińcowi  wyjątkowe spotkania publiczności ze swoimi filmami.


"O kinie - Bokiniec", fot. FFG

Film wyprodukowany został przez  Video Studio Gdańsk, TVP1 i Pomorską Fundację Filmową w Gdyni. Reżyser, Andrzej Mańkowski, jest absolwentem Studium Scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, pomysłodawcą i producentem projektu literacko - filmowego „DEKALOG 89 + ”; autorem dokumentu „Lekcja muzyki”, filmu fabularnego „Rubinowe gody” oraz prezentowanego na 39. FFG poruszającego dokumentu „Dzieci dzwonią”. Jest twórcą reportaży i programów telewizyjnych i członkiem Rady Programowej TVP Gdańsk.

„Eleonora” w reżyserii Jerzego Radosa to krótkometrażowy film muzyczny, który opowiada historię przelotnego związku przystojnego i niebezpiecznego kochanka z piękną divą. Podczas wizyty w mrocznym klubie muzycznym Adam obserwuje śpiewającą na scenie fascynującą kobietę, nie jest przekonany czy to co widzi jest rzeczywistością, czy jedynie jego marzeniem. W roli Eleonory wystąpiła znakomita aktorka Katarzyna Figura, a w roli kochanka tancerz i choreograf Leszek Bzdyl. Film jest ilustracją do piosenki zespołu Ajagore „Eleonora”. Podczas Festiwalu można będzie nie tylko obejrzeć film, ale również wziąć udział w koncercie zespołu. Producentem filmu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, autorem zdjęć – Sławomir Pultyn.
 

Jerzy Rados, fot. S. Pultyn

Jerzy Rados jest reżyserem, scenarzystą, producentem. Jest pomysłodawcą i realizatorem czternastu edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych oraz współzałożycielem i wicedyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jest dyrektorem programowym  nowopowstałego Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jerzy Rados zrealizował znany cykl filmów dokumentalnych poświęconych twórcom polskiego kina:  „Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament”, „Janusz Morgenstern ogląda Do widzenia, do jutra...”, „Jerzy Skolimowski ogląda Rysopis” oraz trzynastu krótkich filmów dokumentalnych z udziałem najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych „Kuchnia Mistrzów”. Autor niekonwencjonalnych kronik filmowych - „Gdyńskiej Kroniki Filmowej”, „Kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Jest reżyserem licznych programów, filmów dokumentalnych, reportaży oraz  programów telewizyjnych i producentem filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wspólnie ze Sławomirem Pultynem wymyślił i zrealizował ideę Rodzinnego Albumu Polaków, czyli zbiorowych, pozowanych fotografii mieszkańców miast, grup etnicznych i zawodowych, w tym m.in. rodzinnych zdjęć Filmowców podczas jubileuszowych edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni”.
 

 

















WRÓB
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  16.08.2015
Zobacz również
fot. Pomorska Fundacja Filmowa
Ekranizacja Niziurskiego od września w kinach
Ostatnia szansa na Żaby i Kijanki. Zgłoś film!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll