PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.08.2015
Wyznał Marcin Koszałka, który na Dwóch Brzegach poprowadził Lekcję Kina. Pokazał też swój najnowszy film - "Czerwonego pająka".
Podczas wyjątkowego spotkania z publicznością w jednym z dwu festiwalowych namiotów, Marcin Koszałka opowiadał o swojej drodze filmowca. Co i kto - w sensie artystycznym go ukształtował? - Bardzo ważą rolę w moim kształceniu filmowym odegrały fotografie oraz filmy dokumentalne Bogdana Dziworskiego - wyznał reżyser takich filmów jak "Zabójca z lubieżności" czy "Będziesz legendą człowieku". To te prace uzmysłowiły, wówczas studentowi Realizacja Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, że w filmie można snuć opowieści poprzez obraz, zostawiając jednocześnie widzowi duże pole do interpretacji. I rzeczywiście widać to zarówno w zrealizowanych przez niego dokumentach. - Jako człowiek z Krakowa, mimo że nigdy go nie spotkałem, to ogromne wrażenie wywarł na mnie Tadeusz Kantor. Temat jego śmierci był dla mnie niezwykle istotny. Do dziś pamiętam nawet zapach jego prac w Cricotece w Krzysztoforach, w której swego czasu spędzałem bardzo dużo czasu. Mogłem tam godzinami siedzieć i patrzeć na manekiny Kantora - wyznał Marcin Koszałka. Przyznał się również do fascynacji Witkacym - "jego obsesyjnością i autodestrukcją". Ceni również schyłkową twórczość włoskiego mistrza kina Piera Paolo Pasoliniego, szczególnie za „Salo, czyli 120 dni sodomy”. - Jednak moim guru, także w niedopowiedzeniach i zostawieniu widzom wielu tropów, którymi mogą podążać po obejrzeniu filmu, jest  Michael Haneke - podkreślił Marcin Koszałka.

  Z zawodu jest operatorem filmowym. Swoją pozycję w tym fachu zbudowały zdjęcia do takich filmów jak: "Pręgi", "Rysa", "Rewers" czy "Uwikłanie". - Lubię kino, które opowiada obrazem. Jestem fanem klimatycznej plastyki obrazu - tłumaczył artysta. Po zrealizowaniu, jako operator i reżyser wielu dokumentów, Marcin Koszałka postanowił zadebiutować jako reżyser także w pełnometrażowej fabule. Dlaczego? - W filmie fabularnym jest magnetyzm świata, który tworzymy od zera. W dokumencie, który też jest pewnego rodzaju naginaniem rzeczywistości, tego nie ma - tak argumentuje swoją decyzję Marcin Koszałka.

Jesienią do kin trafi "Czerwony pająk" Film miał swoją premierę światową na MFF w Karlowych Warach, potem obejrzała go publiczność na wrocławskich Nowych Horyzontach oraz kazimierska publiczność na Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". - Kluczowym pomysłem na ten film jest to, że główny bohater nie zabija nikogo i kradnie tożsamość innemu człowiekowi. Zainspirowała mnie do tego Edek Kozak, bohater zrealizowanego przeze mnie wcześniej dokumentu "Zabójca z lubieżności". Bez tego fundamentalnego pomysłu „Czerwony pająk” w ogóle by nie powstał  – zdradził Marcin Koszałka, który jest nie tylko reżyserem tego filmu, ale także autorem zdjęć i współscenarzystą (razem z Łukaszem M. Maciejewskim). Pierwotny scenariusz był biograficzną opowieścią o Karolu Kocie, owianym legendą, seryjnym mordercy z Krakowa. Polską premierę "Czerwonego pająka" zaplanowano na listopad 2015 roku.


Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Gości festiwalu zapraszamy do restauracji „Stara Łaźnia” – www.restauracjalaznia.pl

Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2015
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski/SFP
Czas na Transatlantyk 2015
Magdalena Sroka nowym dyrektorem PISF-u
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll