PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.08.2015
27 sierpnia skończyłby 91 lat. Jerzy Płażewski, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od ponad sześciu dekad towarzyszył widzom w poznawaniu świata filmu jako krytyk i historyk.
Jerzy Płażewski urodził się 27 sierpnia 1924 roku w Siedlcach. Był synem Ignacego Płażewskiego, popularyzatora i historyka fotografii, autora "Dziejów fotografii polskiej". Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1950). Już w czasie studiów publikował recenzje filmowe - między innymi w "Odrodzeniu", od 1949 pracował w tygodniku "Film" i publikował recenzje w "Życiu Literackim". Od 1952 do 1956 był kierownikiem działu filmowego w "Przeglądzie Kulturalnym", a w latach 1956-57 kierował miesięcznikiem "Film na świecie".

Starsi pamiętają, że kiedyś w Pałacu Kultury i Nauki było Kino Dobrych Filmów "Wiedza". W holu znajdowała się skrzyneczka, do której widzowie wrzucali swoje typy filmowe, które chcieliby zobaczyć na ekranie. To kino w 1960 roku założył Jerzy Płażewski i kierował nim do 1985, przygotowując odtwarzane z taśmy prelekcje do prezentowanych tam filmów.

W 1965 obronił pracę doktorską z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1968 był kierownikiem działu zagranicznego miesięcznika "Kino".


Jerzy Płażewski odbiera Nagrodę SFP od prezesa Jacka Bromskiego, fot. SFP.

Napisał wiele książek poświęconych kinu w tym "Język filmu", "Historię filmu dla każdego" (ostatnie, siódme wydanie pod tytułem "Historia filmu 1895-2005") czy "Historię kina francuskiego". Wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, między innymi w Cannes (jest jednym z weteranów festiwalu, wyróżnionym specjalnym medalem organizatorów), Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Acapulco, Locarno, Karlowych Warach, Mannheim, Mar del Plata, Gdyni i Krakowie. Dzięki osobistym przyjaźniom z dyrektorami międzynarodowych festiwali był często łącznikiem Polski z kinem światowym. Nawet gdy na festiwalach nie było polskich filmów, był na nich Jerzy Płażewski.

Jerzy Płażewski od 1971 roku należał  do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i aż do śmierci aktywnie uczestniczył w Kole Piśmiennictwa, publikując w "Magazynie Filmowym", wydawanym przez SFP. Całość jego artystycznej działalności uhonorowano w roku 2012 podczas Gali Wręczenia Nagród SFP. W roku 2014 Jerzy Płażewski otrzymał Nagrodę ZAiKS im. Krzysztofa Teodora Toeplitza. Był również członkiem FIPRESCI i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymał również Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Nagrodę im. Karola Irzykowskiego.


AK
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  5.08.2015
Zobacz również
fot. SFP
U nas ksiądz jest sympatyczną cepelią albo zdegenerowanym typem
Polacy na wakacjach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll