PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ubolewa ks. Andrzej Luter, autor książki „Kino wiecznie młode”, której promocja odbyła się na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.
- Wybrałem filmy, które powstały w czasach PRL-u, a które były dla mnie ważne z różnych powodów. Niekoniecznie musiały to być najwybitniejsze, także w mojej ocenie, dzieła, ale nierzadko są – wyjaśniał autor. W tym zbiorze esejów przeważają obrazy Andrzeja Wajdy („Kanał”, „Popiół i diament”, „Popioły”, „Niewinni czarodzieje”, „Wesele”, „Lotna”, „Ziemia obiecana”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”), ale są też produkcje zrealizowane przez Krzysztofa Zanussiego („Barwy ochronne”, „Constans”, „Iluminacja”, „Struktura kryształu”, „Zaliczenie”), Wojciecha Jerzego Hasa („Jak być kochaną”), Jerzego Hoffmana („Potop”)  oraz – jako jedyna komedia w tym zestawie - „Rejs” Marka Piwowskiego. W „Kinie wiecznie młodym” znalazł się również „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego z genialnym Bogusławem Lindą w roli głównej. - W moim życiu też decydował przypadek. Kto wie, jakby się potoczyło moje życie gdybym nie wsiadł do pociągu jadącego z Łodzi Fabrycznej do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną do seminarium duchownego – zdradził ks. Andrzej Luter. Na pytanie, dlaczego w książce, której spiritus movens jest Andrzej Dudek z Narodowego Centrum Kultury, pominął inne wybitne dzieło Kieślowskiego, czyli „Dekalog”, odparł krótko: - To się nadaje na zupełnie inną, dłuższą opowieść. Słowem na inną książkę. To samo dotyczy dzieł innego, niezwykle cenionego przeze mnie twórcę, Stanisława Różewicza – wyjaśniał. Przyznał przy okazji, że to zadziwiające iż w Polsce, kraju katolickim, nie powstał dotychczas, chyba żaden film, w którym pokazano sensowną postać duchownego. - U nas ksiądz jest albo sympatyczną cepelią, albo jakimś zdegenerowanym typem -  ubolewał autor.


Ks. Andrzej Luter. Fot. SFP

Wybranym przez autora „Kina wiecznie młodego” filmom towarzyszą fragmenty recenzji oraz refleksje związane z jego życiem prywatnym oraz osobistymi, ówczesnymi bądź aktualnymi, doświadczeniami intelektualnymi i duchowymi. Swoją uwagę przykuwa również niezwykle oryginalna okładka książki (głowa kobiety z oczami skierowanymi niczym światła reflektora ku niebu), której autorem jest Rafał Olbiński.

Filmy, które są głównymi bohaterami książki ks. Lutra, powstały w minionej epoce, w czasach nieco już zapomnianych. Dlatego na koniec spotkania nie mogło zabraknąć pytań o współczesne kino polskie i jego reprezentantów. Zatem, które dzieła zrealizowane po 1989 roku autor „Kina wiecznie młodego” uważa za najciekawsze i jakich twórców młodszego pokolenia ceni najwyżej? - Wymieniłbym przede wszystkim Leszka Dawida za jego „Ki” i „Jesteś Bogiem”, Marka Lechkiego za „Erratum” oraz Janka Komasę za „Salę samobójców”. Podobało mi się także „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Uważam, że to jej jak dotąd najlepszy film - wyznał  na zakończenie spotkania z z publicznością ks. Luter.


Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Gości festiwalu zapraszamy do restauracji „Stara Łaźnia” – www.restauracjalaznia.pl

Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.08.2015
Zobacz również
Szkoła Filmowa w Łodzi znów na czele światowego rankingu
Zmarł Jerzy Płażewski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll