PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
24 lipca 2015 roku w Krakowie ruszyły zdjęcia do biograficznego filmu o Tadeuszu Kantorze. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego w 2015 roku przez UNESCO. W postać twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku wcieli się Borys Szyc. Jego kandydaturę do tej roli zaproponował reżyser filmu Jan Hryniak.
– Na początku pomysł ten wywołał lekką konsternację – przyznaje Hryniak. -  Ale już podczas próbnych zdjęć, kiedy Borysa trochę ucharakteryzowałem, wszyscy stwierdzali, że podobieństwo jest uderzające. Bo co do talentu Borysa wątpliwości nikt nie miał. Zresztą on na tę rolę przystał z radością, okazało się bowiem, że wychowywał się w kulcie Kantora i wiele o nim wiedział – mama aktora była studentką Kantora na krakowskiej Akademii. Borysowi najlepiej udało się również oddać charakter Kantora, jego temperament, złożoność jego charakteru, jego wewnętrzne rozedrganie. Przy tym nie boi się zmierzenia z postacią tego artysty.

Film będzie opowieścią nie tylko o twórczości Kantora, ale też jego życiu i doświadczeniu najbardziej dramatycznych momentów XX wieku: od dzieciństwa w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w kręgu krakowskiej awangardy, po sukcesy międzynarodowe. Zdjęcia zaplanowano w Krakowie, ale też w Tarnowie, Tykocinie, Bojańczycach, Florencji, Paryżu i Nowym Jorku.

- Film o Kantorze rozgrywa się na przestrzeni 80 lat, dlatego wymaga od nas zróżnicowania plastycznego obrazu – mówi operator filmu, Piotr Śliskowski. -  Chciałbym przeprowadzić widza przez historię życia naszego bohatera w jak najbogatszy sposób, ale jednocześnie towarzyszyć mu w sposób zróżnicowany formalnie ze względu na jego dojrzewanie do dzieł, które przyniosły mu największą sławę. Bardzo istotnym elementem filmu będzie kadrowanie oraz precyzyjnie dobrany do konkretnych scen ruch kamery - kompozycja ewoluująca wraz z rozwojem akcji. Zaczniemy niemal statycznymi scenami, przełamanymi subiektywnymi ujęciami Kantora, przeprowadzimy widza przez dynamiczny Nowy Jork, kończąc powrotem do statyczności i zintensyfikowania portretów wolną jazdą kamery.


Borys Szyc jako Tadeusz Kantor, fot. Adam Golec /  Studio Rewers


  Anna Drozd, szefowa Studia Rewers, które produkuje film, podkreśla, że pokazanie całego życia Kantora to zadanie karkołomne, dlatego prace nad scenariuszem trwały prawie trzy lata. - Mamy świadomość, że nie da się zadowolić wszystkich. Każdy, kto znał Kantora, ma swoją własną historię – mówi.

Autorem scenariusza jest Łukasz M. Maciejewski, a w jego tworzeniu uczestniczyli także Maciej Pisuk i reżyser Jan HryniakW trakcie pracy nad filmem twórcy konsultowali się ze świadkami i bliskimi Tadeusza Kantora. Konsultantem merytorycznym filmu jest jego córka – Dorota Krakowska, a wiedzą służyli również bracia Janiccy, Lech Stangret oraz pracownicy Cricoteki, która jest jednym z koproducentów produkcji. Koproducentami są: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i TVP. Realizację wspiera także Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission. Dystrybutorem będzie Kino Świat.

 




WRÓB
Studio Rewers
Ostatnia aktualizacja:  3.08.2015
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć
Filmowe zaduszki. Kino Tadeusza Konwickiego
„Kurs za recenzje” - sylwetki prowadzących
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll