PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.07.2015
Ruszyły zdjęcia do nowych odcinków z tego cyklu. Wyprodukuje je Telewizja Polska wespół z National Geographic Channel. Premiera już jesienią.
Tym razem Bogusław Wołoszański opowie widzom TVP1 i National Geographic Channel o niezwykłych wydarzeniach minionego wieku. Przyjrzy się m.in. rosyjskiemu generałowi Andriejowi Własowowi, którego dwukrotnie skazano na śmierć. Kim był generał? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 roku, decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami?
Najnowsze odcinki „Sensacji XX wieku” przedstawią również tajemnice złamania szyfru Enigmy.  Prawdę o Enigmie ujawniono późno i w sposób deprecjonujący kluczowy wkład Polaków. Czteroodcinkowe widowisko zrealizowane w Poznaniu, Zamościu i Zamku Czocha, przedstawia jak doszło do złamania szyfru, przed którym skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Ekipa programu przybliży też szczegóły bitwy stoczonej pod Komarowem w końcu sierpnia 1920 r. Przesądziła ona o biegu wojny polsko-bolszewickiej i polskim zwycięstwie. Widowisko realizowane z udziałem 150-200 kawalerzystów ma odsłonić tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców, m.in. gen. Stanisława Hallera. Nasze wojsko przed murami Zamościa w jednodniowej bitwie potrafiło zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 roku.

Seria oparta jest na archiwach oraz fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. W nadchodzących sześciu odcinkach na ekranie zobaczymy m.in. takich artystów jak: Jakub Wesołowski, Modest Ruciński, Lesław Żurek, Maciej Mikołajczyk, Michał Czernecki, Ireneusz Czop, Tomasz Borkowski, Andrzej Precigs, Mirosław Baka, Adam Woronowicz, Bartosz Porczyk oraz Anita Jancia-Prokopowicz.

„Sensacje XX wieku” pojawiły się w Telewizji Polskiej we wrześniu 1983 r. szybko zdobywając uznanie widzów niekonwencjonalnym sposobem przedstawiania najważniejszych wydarzeń oraz procesów politycznych, gospodarczych i militarnych XX wieku. Przez ostatnie 30 lat program przechodził wiele przeobrażeń. Od pierwszych odcinków nagrywanych w studiu telewizyjnym, poprzez realizacje w miejscach, w których rozgrywała się historia (warownie linii Maginota, tunele pod Verdun, twierdza Eben Emael, Hiroszima, port Inchon w Korei Płd., willa Hitlera na górze Kehlstein), do wielkich widowisk historycznych z udziałem najlepszych polskich aktorów i dziesiątków statystów (Katyń, wojna polsko-bolszewicka, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Mokrą itp).

MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  21.07.2015
Zobacz również
fot. TVP
"Dzień babci" najlepszym filmem "Lata z Muzami"
Danuta Stenka i Robert Gonera w "Telefonie 110"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll