PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wybitny aktor teatralny i filmowy będzie gościem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2015.
Bezlitosny gangster z „Chrztu”, tajemniczy anioł stróż z „Pod mocnym aniołem”, walczący o prawa człowieka ksiądz z „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Adam Woronowicz będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu "I Bóg stworzył aktora…" .

Nie ma obecnie istotnego polskiego filmu bez Adama Woronowicza – po wywodzącego się z Białegostoku aktora sięgają wszyscy najważniejsi filmowi twórcy. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym m.in. z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało”), Wojtkiem Smarzowskim („Drogówka”), Andrzejem Wajdą („Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Markiem Koterskim („Baby są jakieś inne”). Gdy nie gra głównej roli, na pewno pojawia się gdzieś na drugim lub trzecim planie. Dzięki swojej charakterystycznej sylwetce i nie mniej wyróżniającej się barwie głosu, by zapaść w pamięć widzom wystarcza mu ledwie kilka minut na ekranie. Oprócz sukcesów kinowych Adam Woronowicz ma na swoim koncie także szereg znakomitych ról na deskach teatru. Na scenie grał pod okiem m.in. Rudolfa Zioły, Krzysztofa Zaleskiego i Krzysztofa Warlikowskiego.

Na Dwóch Brzegach zobaczymy zarówno filmowe, jak i teatralne oblicze Adama Woronowicza. W ramach retrospektywy będzie można zobaczyć jak aktor wciela się w chłodnego szefa mafii („Chrzest”), nieporadnego Adama Miauczyńskiego („Baby są jakieś inne”), walczącego z komunizmem księdza („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), próbującego chronić rodzinę ojca („Syberiada polska”), podejrzanie bezinteresownego Miko („Ki”), reżysera teatralnego („Między nami dobrze jest”) oraz starającego się o rękę głównej bohaterki pana Józefa („Rewers”). Sekcję poświęconą Woronowiczowi uzupełnią projekcje teatrów telewizji z jego udziałem – pokażemy spektakle „Amazonia”, „Kolekcja”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „51 minut”, „Merylin Mongoł”, „Courage Mojej Matki” i „Miss HIV”.

Bohaterami cyklu "I Bóg stworzył aktora…" na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji lub teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gośćmi byli m.in. Stanisława Celińska, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr czy Andrzej Chyra.

Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia 2015 roku.

MZ
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2015
Zobacz również
fot. Dwa Brzegi
"Belfer" z Maciejem Stuhrem
Za nami połowa Animatora
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll