PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.07.2015
Słynny polski reżyser będzie bohaterem tegorocznej retrospektywy swoich filmów.
Karierę bokserską w młodości porzucił na rzecz życia filmowca i choć wtedy mogło to się wydawać ryzykowne, obecnie nie ma wątpliwości, że postąpił słusznie. Dzisiaj Jerzego Skolimowskiego uznaje się go za jedną z najważniejszych postaci w rodzimej kinematografii i głównego przedstawiciela nowej fali w kinie polskim. Jego talent został także doceniony za granicą – Skolimowski jest prawdopodobnie najczęściej nagradzanym polskim reżyserem na międzynarodowych festiwalach (kilkukrotnie odnosił sukcesy w Cannes, Wenecji i Berlinie). Na Dwóch Brzegach pokażemy niemal wszystkie filmy Jerzego Skolimowskiego, w tym wiele nieznanych szerokiej publiczności jego etiud. Reżyser będzie obecny na gali rozpoczęcia festiwalu w Kazimierzu Dolnym, a następnie, 2 sierpnia, osobiście otworzy swoją retrospektywę.


Jerzy Skolimowski. Fot.Humberto Muniz Ceja.

Podróż po filmografii Skolimowskiego zainauguruje zrealizowany w Wielkiej Brytanii horror "Krzyk" z Johnem Hurtem w jednej z głównych ról. Spośród zagranicznych projektów reżysera odbędą się projekcje obyczajowego "Na samym dnie", komedii „Start” i dramatu historycznego "Fucha". Przedstawimy również początki reżysera – trylogię o młodym pokoleniu składającą się z „Rysopisu”, „Walkowera”, „Bariery”, rozliczającego się z czasami stalinizmu półkownika „Ręce do góry” oraz krótkie metraże: „Erotyk”, „Pieniądze albo życie”, „Hamleś”. Nie zabraknie również najnowszych filmów reżysera takich jak "Cztery noce z Anną" i "Essential Killing".

Filmy Skolimowskiego charakteryzują się bogatą symboliką, charakterystycznym dla poezji rytmem i dającymi do myślenia metaforami. "Ucieczka, błądzenie, poszukiwanie. Przywdziewanie kolejnych twarzy i masek. Szukanie własnej formy. I zarazem lęk, by tego, co własne, bezpowrotnie nie utracić, nie dać sobie odebrać. Nie skapitulować. Walka o prawo do błędów, do odnajdywania i znów gubienia punktów oparcia, czegoś w miarę stabilnego. Oto dylematy, które dręczyły bohaterów filmów Skolimowskiego. Nie były nowe, w kinie lat 60. dosyć powszechne. Ale to ten reżyser, dzięki osobistemu stylowi, najlepiej potrafił je wydobyć. Zwracał się ku temu, co niepowtarzalne, zacierał granicę pomiędzy biografią a swoim bohaterem, tworzył rodzaj lirycznego, mocno autoironicznego pamiętnika” – pisano swego czasu o Jerzym Skolimowskim w „Kinie”.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!
MZ
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2015
Zobacz również
fot. Humberto Muniz Ceja
Siedem produkcji Studia Munka w Gdyni
Kijowska i Radziwiłowicz w filmie Anci Damian
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll