PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Poprzedzone dwudniowymi filmowymi przedbiegami, w dniach 17-19 lipca w Nowogardzie (woj. Zachodniopomorskie) odbędzie się 19. Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami". W tym roku do miasteczka niedaleko Szczecina zawita wielu ciekawych gości, odbędą się pokazy kilkudziesięciu filmów, będą koncerty oraz ciekawe wydarzenia specjalne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Główne festiwalowe wydarzenia przewidziane na weekend 17-19 lipca 2015 roku, ale poprzedzą je nie mniej atrakcyjne "filmowe przedbiegi", które będą miały miejsce 15 i 16 lipca oraz warsztaty ARTeria przyciągające do Nowogardu corocznie wielu młodych ludzi, chcących pobierać nauki od cenionych artystów w takich dziedzinach sztuki jak m.in. muzyka, śpiew czy malarstwo. Organizatorzy wydarzenia liczą, że mieszkańcy Nowogardu oraz goście znajdą w tych propozycjach wiele interesujących dla siebie wydarzeń.

Codziennie rano dla młodych widzów będą miały miejsce specjalne wydarzenia. Corocznie cieszą się one ogromnym zainteresowaniem i stąd twórcy festiwalowego programu rozbudowują w tym roku tę część festiwalu. W dniach 15-17 lipca od 10:00 do 16:00 najmłodszymi widzami festiwalu opiekować będzie się ceniona w kraju grupa animatorów kultury ze Szczecińskiej Ligii Superbohaterów. Każdego dnia zaczniemy dzień od popularnego filmu dla młodych widzów, potem będzie można wziąć udział w specjalnych warsztatach mających na celu tworzenie strojów superbohaterów, o 13:00 ponownie powrócimy do Kina Orzeł na seans drugiego filmu dla młodych odbiorców, a zakończymy ten blok kolejnym spotkaniem z superbohaterami – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Spór. W programie filmowym dla dzieci znajdą się m.in.: "Pingwiny z Madagaskaru", "Dzieci z Bullerbyn", "Kopciuszek", "Niels Paluszek", "Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów".

 

15 lipca w godzinach popołudniowych festiwal "Lato z Muzami" zdominuje humor. Widzowie będą mogli obejrzeć bardzo zabawną komedię o wampirach zatytułowaną "Co robimy w ukryciu". Seans poprzedzi spotkanie z aktorami, którzy o absurdalnym humorze wiedzą wszystko. Będzie to bowiem wstęp do najważniejszego wydarzenia tego dnia. O 21:00 odbędzie się występ Kabaretu na Koniec Świata z Warszawy, dziś jednej z najpopularniejszych grup kabaretowych w Polsce. Do Nowogardu zawitają: Zuzanna Grabowska, Olga Sarzyńska, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Paweł Koślik i Maciej Makowski z programem pełnym purnonsensowego humoru, aktorskiej improwizacji i błazenady. Kabaret na Koniec Świata nie podróżuje zbyt często po Polsce, a w naszym województwie to zdecydowany dla nich debiut i ogromne dla nas wyróżnienie, że to właśnie w Nowogardzie zdecydowali się pokazać swój popularny program – mówi dyrektor artystyczny "Lata z Muzami". Organizatorzy liczą na spore zainteresowanie tym wydarzeniem nie tylko mieszkańców Nowogardu.

16 lipca to drugi dzień festiwalowych przedbiegów, a tutaj spotkanie z filmowymi wydarzeniami. W Kinie Orzeł będzie można obejrzeć późnym popołudniem i wieczorem trzy znakomite filmy. Najpierw "Dzikie historie", absolutnie szaloną komedię wyprodukowaną przez Pedro Almodovara, której bohaterami jest sześć osób mówiących światu "dość!". Nieco później premierę w regionie będzie miał film dokumentalny wyprodukowany przez HBO Europe "Królowa ciszy", którego bohaterką jest głucha cygańska dziewczynka zakochana w Bollywood. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Agnieszką Zwiefką. Dzień zakończymy zaś wstrząsającym filmem "Citizenfour", który przybliża historię Edwarda Snowdena. To człowiek ścigany dziś przez rząd USA za opublikowanie tajnych dokumentów, które pokazały światu skalę inwigilacji nas wszystkich. Film zdobył w tym roku Oscara dla pełnometrażowego dokumentu.

15 i 16 lipca o 13:00 i 16:00 w czterech blokach odbędą się prezentacje w ramach konkursu filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska. Zeszłoroczna pierwsza edycja naszego wydarzenia została zauważona w kraju i pisano o niej w mediach. Wraz ze Stowarzyszeniem Filmforum zaprosiliśmy do udziału w konkursie około 20 najnowszych krótkich polskich filmów i spodziewać się należy wielu emocji, bowiem młodzi polscy artyści mają nam do opowiedzenia wiele ciekawych historii – mówi odpowiedzialny za program filmowy festiwalu Krzysztof Spór. Najlepszy film tego konkursu zostanie widzom zaprezentowany ponownie ostatniego dnia, na uroczystości zamykającej "Lato z Muzami".

Główne wydarzenia filmowe "Lata z Muzami" rozpoczną się 17 lipca wraz z przybyciem do nas najważniejszego gościa festiwalu. Tegorocznym laureatem honorowej nagrody Laur Cisowy za wybitne reżyserskie osiągnięcia jest Janusz Zaorski. Ten wybitny polski reżyser debiutował na początku lat 70-tych i w swoim dorobku ma tak znakomite filmy jak m.in.: "Awans", "Pokój z widokiem na morze", "Dziecinne pytania", "Matka Królów" (nagroda w Cannes), "Jezioro Bodeńskie", "Piłkarski poker", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Haker" oraz "Syberiada polska". Na otwarcie festiwalu nasz gość zaproponował prezentację filmu "Baryton", nagrodzonej Grand Prix na festiwalu w Gdyni w 1985 roku, sensacyjnej opowieści z suspensem. To nie jest tytuł powszechnie kojarzony, ale zdecydowanie zasługujący na uwagę widzów – mówi dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się wydarzeniami w plenerze. Najpierw uroczyste otwarcie, potem koncert popularnego zespołu Czarno-Czarni a w finale jedna z najlepszych polskich komedii filmowych, czyli nieśmiertelne "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Jeszcze tylko po północy najwytrwalsi widzowie będą mogli wziąć udział w nocnym seansie szalonego filmu z przymrużeniem oka. Te pokazy organizowane w Sali Strachu NDK corocznie cieszą się wśród widzów ogromnym powodzeniem. Tym razem zobaczymy opowieści o krwiożerczej roślince oraz mięsożernych zombie.

Drugi dzień festiwalu to sobota 18 lipca. Zawita wtedy na "Lato z Muzami" mnóstwo interesujących gości wraz ze swoimi filmami oraz artystycznymi dokonaniami. Dzień rozpocznie się bajką dla najmłodszych, a o 12:00 odbędzie się prezentacja dokonań utalentowanej polskiej animatorki – Moniki Kuczynieckiej. Jej prace tworzone w plastelinie budzą powszechny podziw i uznanie. W czasie "Lata z Muzami" będziemy mogli obejrzeć filmowy zestaw jej najważniejszych prac oraz porozmawiać z nią na specjalnym spotkaniu, które towarzyszy wydarzeniu.

Z widzami spotka się ponownie Janusz Zaorski, który w sobotę o 13:30 opowie o swojej karierze, otaczającym go świecie, współczesnym kinie i fascynacji piłką nożną. Pan Janusz Zaorski to rewelacyjny mówca, znakomity kompan, bardzo otwarty człowiek z niesamowitą wiedzą. Nieprzypadkowo wygrał jakiś czas temu prowadzony przez TVP test wiedzy o polskim kinie – zachęca do udziału w spotkaniu Krzysztof Spór.

Sobotnie popołudnie to filmowe wydarzenia i ich twórcy. Najpierw najlepszy od lat w polskim kinie film kryminalny pt. "Jeziorak". Po seansie z widzami spotka się reżyser Michał Otłowski oraz odtwórca jednej z ról Mariusz Bonaszewski. Silną reprezentację będzie miał film "Polskie gówno". Ten prześmiewczy film o polskim showbiznesie, który kilka dni temu okazał się najlepszym debiutem w polskim kinie, reprezentować będą reżyser Grzegorz Jankowski oraz odtwórca jednej z głównych ról Grzegorz Halama.

Wizyta Grzegorza Halamy w Nowogardzie nie jest związana tylko z filmem. W sobotni wieczór w plenerowej scenerii mieszkańcy Nowogardu i okolic oraz zgromadzeni goście będą mogli obejrzeć kabaretowy występ tego artysty. To będzie prawdziwa petarda humoru i satyry. Nieco wcześniej odbędą się dwa koncerty muzyczne, a dzień zakończymy polską komedią zatytułowaną "Wkręceni", spotkaniem z grającym w filmie Pawłem Domagałą oraz prezentacją w Sali Strachu Nowogardzkiego Domu Kultury.

Niedziela to niestety ostatni dzień 19. Festiwalu "Lato z Muzami", ale i tutaj nie zbraknie licznych atrakcji. Tuż po bajkowej prezentacji pojawi się na festiwalu ponownie Paweł Domagała, popularny aktor filmowy i telewizyjny, który dziś podbija publiczność występując w licznych komediach oraz w serialu "O mnie się nie martw". Do Nowogardu aktor przywiezie swój ambitniejszy projekt, film krótkometrażowy "Z łóżka powstałeś", a wydarzeniem będzie zapewne rozmowa artysty z widzami po seansie.

Niedługo potem w Nowogardzie zaprezentujemy film zatytułowany "W imieniu diabła", ostatnie reżyserskie dokonanie zmarłej niedawno Barbary Sass. O jej kinie, twórczości i dokonaniach porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi.

Kolejnym akcentem filmowym niedzieli będzie prezentacja filmu "Kebab i Horoskop" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. To jeden z najbardziej oryginalnych debiutów w polskim kinie w ostatnich latach, doceniony m.in. na festiwalu w Karlowych Warach, pokazywany w Gdyni i na wielu innych festiwalach. Gościem "Lata z Muzami" będzie reżyser, który spotka się z widzami po seansie.

O godzinie 19:00 w Nowogardzkim Domu Kultury rozpocznie się blok wydarzeń kończących festiwal. Tutaj szczególnej uwadze polecany jest pokaz filmu "Brzdąc" Charliego Chaplina z muzyką na żywo, która została stworzona specjalnie dla "Lata z Muzami". Wielki finał festiwalu będzie miał swój początek o 21:00 na scenie plenerowej, gdzie wystąpią młodzi artyści biorący udział w warsztatach ARTeria i poznamy wynik ich 10-dniowej pracy.

Szczegółowych i aktualnych informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu prosimy szukać na www.ndk.pl
PZ
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2015
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan/ Kuźnia Zdjęć/ SFP
Jest już plakat "Chemii"!
Tomasz Kot, czyli „Żyć nie umierać”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll