PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.10.2011
Ciekawa wiadomość z pogranicza filmu i historii dotarła do nas z Rosji. W Kotłasie, w obwodzie archangielskim, 900 km na północny wschód od Moskwy, w niedzielę odsłonięto pomnik Eugeniusza Bodo, jednej z najwybitniejszych postaci polskiego kina i estrady.


Eugeniusz Bodo, fot. arch. własne

Bodo zmarł w tym mieście w 1943 roku, gdyż nie został  zwolniony w ramach amnestii ogłoszonej dla Polaków przetrzymywanych w więzieniach i łagrach na terytorium ZSRR po zawarciu 30 lipca 1941 roku układu Sikorski-Majski.

Pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty, stanął na kotłaskim cmentarzu Makaricha, gdzie spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji, które straciły życie przy budowie mostu przez Dwinę, podczas wyrębu okolicznych lasów i podczas transportu do innych obozów. Kotłas był jednym z największych węzłów kolejowych w północnej Rosji i jednym z najistotniejszych elementów GUŁAG-u.

Upamiętnienie wybitnego artysty było inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytutu Polskiego w Petersburgu. Spotkała się ona z przychylnością miejscowych władz i kotłaskiej Polonii.

Uroczystość odsłonięcia pomnika była głównym punktem trwających od piątku Dni Kultury Polskiej w  Kotłasie. Na ich program złożyły się projekcje filmów z udziałem Bodo, koncerty polskiej muzyki i wystawa polskiej sztuki współczesnej.

Bodo był aktorem filmowym, rewiowym i teatralnym, a także piosenkarzem i tancerzem. Był też reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Zagrał w ponad 30 filmach ("Pieśniarz  Warszawy", "Czy Lucyna to dziewczyna", "Piętro wyżej", "Paweł i Gaweł", "Jaśnie pan szofer", "Książątko", "Skłamałam"). Występował również w kabaretach "Qui Pro Quo", "Morskie Oko", "Cyganeria" i "Cyrulik Warszawski". Był wykonawcą takich  szlagierów, jak "Ach, śpij kochanie", "Całuję twoją dłoń, madame", "Już taki jestem zimny drań" czy"Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Po wybuchu wojny przeniósł się do Lwowa, gdzie w czerwcu 1941 roku został aresztowany przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa. Był więziony w Ufie i Moskwie. Później trafił do łagru w Kotłasie, gdzie 7 października 1943 roku zmarł z głodu i wycieńczenia. W latach PRL kłamano, że Bodo został rozstrzelany przez Niemców po ich wkroczeniu do Lwowa.

Bodo urodził się 29 grudnia 1899 roku w Genewie, w rodzinie szwajcarskiego inżyniera Teodora Junodi Polki Jadwigi Anny Doroty Dylewskiej. Przez całe życie zachował obywatelstwo Szwajcarii. Właśnie z tego powodu władze ZSRR nie chciały go zwolnić z więzienia, gdy zabiegali o to przedstawiciele Ambasady RP w Moskwie. Również z tego powodu nie objęła go amnestia wynikająca z układu Majski-Sikorski.


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  3.10.2011
Zobacz również
Kto wyreżyseruje kinową "Strefę mroku"?
Mick Jagger zagra Ruperta Murdocha
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll