PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W pierwszą niedzielę lipca (5 lipca 2015) w Warszawie rozpocznie się druga edycja trwającej całe lato imprezy filmowej „Bez cenzury”. W programie 10 wybitnych polskich filmów skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów.
W programie 10 wybitnych polskich filmów skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Wśród filmów, które będzie można zobaczyć pod gołym niebem na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR m.in. „Był jazz” Feliksa Falka (film inaugurujący tegoroczną edycję) oraz kultowe"Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" Jerzego Gruzy. Początek projekcji zawsze o 21:30.
   
W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego „działacza kultury”. Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. Dziesięć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Kino KC i Fundację Inicjatyw Kulturalnych Plaster cyklu pokazów „Bez cenzury”.

Spotkania z „półkownikami” rozpocznie projekcja filmu „Był jazz” Feliksa Falka, którym reżyser oddał hołd pierwszym "podziemnym" zespołom, próbującym w stalinowskiej Polsce grać zakazaną "czarną" muzykę amerykańską. Jako drugi zaprezentowany zostanie obraz Janusza Nasfetera - "Długa noc", który na półce przeleżał aż 21 lat.  W zestawie „półkowników” okresu PRL-u, które tego lata będzie można zobaczyć w Warszawie, znalazł się także "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego oraz owiany legendą "Kwiat paproci" Jacka Butrymowicza. Ponadto na program przeglądu „Bez cenzury” składają się aż dwa filmy Jerzego Gruzy: dramat psychologiczny, którego pomysłodawcami byli Kobiela i Maklakiewicz czyli "Przeprowadzka"  oraz kultowe "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" ukazujące paradoksy systemu socjalistycznego. Pod gołym niebem swoją projekcję będzie miał także „Ósmy dzień tygodnia” Aleksandra Forda  zrealizowany na podstawie opowiadania czołowego reprezentanta "czarnej" literatury - Marka Hłasko oraz "Historia pewnej miłości"  z niezapomnianą rolą rewelacyjnego Andrzeja Mellina. W programie przeglądu nie zbraknie  filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” z młodym Bogusławem Lindą w roli głównej. Filmem zamykającym drugą edycję cyklu pokazów „Bez cenzury” będzie obraz Jerzego Skolimowskiego - „Ręce do góry” wyróżnionego na festiwalu w Gdyni i Barcelonie.    
   
Pokazy filmów organizowane w ramach przeglądu „Bez cenzury” odbywać się będą od 5 lipca do 6 września, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie - dawnej siedzibie Komitetu Centralnego PZPR, a obecnym Centrum Bankowo-Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. W przypadku niepogody, projekcje zostaną przeniesione do Kina KC mieszczącego się w budynku Centrum.Kalendarz projekcji:
05.07 21:30 Był jazz, reż. Feliks Falk,  Polska 1981, 96’
12.07 21:30 Długa noc, reż. Janusz Nasfeter, Polska 1967, 78’
19.07 21:30 Diabeł, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1971, 119’
26.07 21:30 Kwiat paproci, reż. Jacek Butrymowicz, Polska 1972,  72’
02.08 21:30 Przeprowadzka, reż. Jerzy Gruza, Polska 1972, 74’
09.08 21:30 Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy, reż. Jerzy Gruza, Polska 1973, 54’
16.08 21:30 Ósmy dzień tygodnia, reż. Aleksander Ford, Polska 1958, 83’
23.08 21:30 Historia pewnej miłości, reż. Wojciech Wiszniewski, Polska 1974, 52’
30.08 21:30 Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1981, 112’
06.09 21:30 Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1967, 76’

www.kinokc.pl
www.facebook.com/kinoKC


WRÓB
Bez cenzury
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2015
Zobacz również
fot. SF Zebra- A.Wyrozębski
Camerimage: ostatnie dni bezpłatnych zgłoszeń!
Studio Nowe Horyzonty - uczestnicy i prowadzący
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll