PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.06.2015
Zła pogoda sprawiła, że - mimo braku dużych premier - frekwencja w kinach się podniosła.
W dniach 19 - 21 czerwca 2015 roku sprzedanych zostało 310 935 biletów. To wzrost o 16 proc. względem poprzedniego weekendu. To najlepszy weekendowy rezultat od czasu premiery filmu "Avengers: Czas Ultrona". Tak wysoka frekwencja w tym miesiącu to w głównej mierze zasługa filmu "Jurassic World".

Superprodukcja Colina Trevorrowa, po porządnym otwarciu przed tygodniem zanotowała niewielki, 8 proc. spadek oglądalności. Film obejrzało jeszcze 122 242 osób, co sugeruje, że produkcja będzie miała dłuższe życie w polskich kinach, niż większość hollywoodzkich produkcji. Po 10 dniach na koncie blockbustera z Chrisem Prattem znajduje się znakomita widownia - 376 tys. 

Tymczasem film wyprodukowany przez Stevena Spielberga bije wszelkie możliwe rekordy na świecie. "Jurassic World" najszybciej (w ciągu 10 dni) osiągnął globalny zysk ze sprzedaży biletów, wynoszący miliard dolarów. Ponadto obraz uzyskał w Stanach Zjednoczonych najlepszy rezultat drugiego weekendu (106,5 mln), bijąc w ten sposób "Avengers" Jossa Whedona. Zamykając listę rekordów, film Trevorrowa najszybciej pokonał w USA granicę 400 mln dolarów (10 dni).

Jak pisałem przed tygodniem, w Polsce blockbuster nie bije rekordów, jednak bez wątpienia sprzedaż biletów na tę produkcję jest wyższa, niż można było szacować jeszcze kilka miesięcy temu.


Chris Pratt i Bryce Dallas Howard w filmie "Jurassic World", fot. UIP.

Pozostałe miejsca na podium zestawienia zajmują premierowe tytuły. Tą najwyżej notowaną jest komedia Petera Bogdanovicha "Dziewczyna warta grzechu". Film w gwiazdorskiej obsadzie (Owen Wilson, Imogen Poots, Rhys Ifans, czy Jennifer Aniston) utrzymany w klimacie filmów Woody'ego Allena, przyciągnął całkiem przyzwoitą widownię 28 129 osób. Uwzględniając pokazy przedpremierowe - 33 tys.


Jennifer Aniston w filmie "Dziewczyna warta grzechu", fot. Monolith Films.

Oczko niżej znalazła się trzecia już odsłona horroru "Naznaczony: Rozdział 3" (reż. Leigh Whannell). Film obejrzało na starcie 27 460 osób. To wynik na podobnym poziomie jak poprzednie części. Poniżej łączna frekwencja na produkcjach z tej serii:

"Naznaczony" (2010 rok): łączna frekwencja 122 tys. osób.
"Naznaczony: Rozdział 2" (2013 rok): łącz frekwencja 92 tys. osób.

Niewielki wzrost zainteresowała odniosła produkcja familijna Brada Birda "Kraina jutra". Obraz z George'm Clooney'em obejrzało jeszcze 14 714 osób. W sumie, na jego koncie znajduje się już 197 tys. sprzedanych biletów.

Minimalny spadek oglądalności (o 1 proc.), odnotowała komedia "Agentka". Film z Melissą McCarthy przyciągnął kolejnych 14 215 widzów. Po 3 tygodniach wyświetlania - blisko 86 tys. widzów.

Jedynym filmem, który odniósł bardziej znaczący spadek oglądalności jest superprodukcja katastroficzna Brada Peytona, "San Andreas". Film z Dwayne'm Johnsonem zgubił ok. 30 proc. widzów i zobaczyło go już tylko 13 916 widzów. W sumie - 130 tys. sprzedanych biletów.

Z kolei największy wzrost, o 25 proc. odnotowała animacja "Rechotek". Film przyciągnął jeszcze 12 959 widzów. Po 4 tygodniach - 188 tys.


Kadr z filmu "Rechotek", fot. Monolith Films.

Z kinami powoli żegna się największy weteran aktualnego zestawienia box office. "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera obejrzało już tylko 10 271 widzów, a po 5 tygodniach - 318 tys.

Lepiej niż przed tygodniem poradził sobie melodramat "Najdłuższa podróż". Produkcję zobaczyło 10 814 kinomanów. Po 10 dniach, film z Britt Robertson dysponuje jednak skromną widownią - 37 tys.

Na dziesiątym miejscu zadebiutowała premiera - komedia Douga Ellina, "Ekipa". Film zobaczyło 9 864 na 108 kopiach. Do czołówki zestawienia nie dostał się dramat Michaela Winterbottoma "Twarz anioła". Film z Danielem Brühlem i Kate Beckinsale obejrzało na 60 ekranach 6 566 widzów. Fińską komedię "Stary człowiek i może" postanowiło obejrzeć 783 osób w 21 kinach. Najsłabiej poradził sobie dramat Claudii Llosy "Do nieba". Obraz z Jennifer Connelly obejrzało w 20 kinach jedynie 465 widzów.


Jennifer Connelly w filmie "Do nieba", fot. Kino Świat.

Premiery od najbliższego piątku: spin-off słynnej serii "Minionki"; dramat z Alem Pacino "Manglehorn"; film akcji "Polowanie na prezydenta"; niemiecki dramat "Feniks"; francuski komediodramat z Jeanem Reno "Lato w Prowansji".Paweł Zwoliński
Informacja własna/ BoxOffice.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.06.2015
Zobacz również
fot. UIP
Filmowy program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury
To jest nawet 100 mln zł rocznie. Jest się, o co bić!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll