PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wspaniała wiadomość z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju!
Jury pod przewodnictwem wybitnego rosyjskiego reżysera, Andrieja Zwiagincewa ("Lewiatan", "Powrót") przyznało filmowi „CARTE BLANCHE” w reżyserii Jacka Lusińskiego nagrodę Jury Grand Prix na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela (Andrzej Chyra), który postanawia ukrywać postępującą utratę wzroku przed otoczeniem, zyskała wielkie uznanie w oczach jury i bardzo spodobała się zagranicznym widzom festiwalu. Film został wyprodukowany przez AURUM FILM w koprodukcji z ORANGE POLSKA i firmą LIGHTCRAFT, a także był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Lublin w ramach Lubelskiego Funduszu Filmowego. - "To opowieść o człowieku, któremu nagle zaczyna rozpadać się świat i który staje przed wyborem: zwyciężę, czy będę zwyciężony?" - mówił przed premierą reżyser i scenarzysta, Jacek Lusiński. W roli głównej wystąpił Andrzej Chyra, partnerują mu m.in. Eliza Rycembel i Arkadiusz Jakubik.


Dyplom i statuetka, fot. FB Carte Blanche

  Wiadomość tę otrzymaliśmy do Grzegorza Linkowskiego z Lubelskiego Funduszu Filmowego. Linkowski nie kryje radości z sukcesu filmu i możliwości zaprezentowania produkcji na tak ważnym rynku. - To film niemal zupełnie nakręcony w Lublinie: wnętrza i plenery (oczywiście oprócz zdjęć z wycieczki nad morze) pokazały miasto współczesne  z charakterystycznymi trolejbusami i pięknym starym miastem .To pierwszy film fabularny  w którym Lublin zagrał Lublin współczesny i opowiedziano historię lubelskiego niedowidzącego nauczyciela historii - mówi Linkowski.

- Udało się odnieść sukces na znaczącym festiwalu międzynarodowym, gdzie "Carte blanche" zostało docenione przez jury i publiczność w dużej mierze bardzo odległą od Polski nie tylko kilometrami, ale również kulturowo - mówi Leszek Bodzak, producent filmu z firmy Aurum Film. - To dowód na uniwersalny przekaz filmu Jacka Lusińskiego, co od początku byłego jego wielkim walorem. Na pewno warto też zwrócić uwagę, że przeprowadziliśmy profesjonalną promocję filmu w Szanghaju dzięki dotacji z PISF w ramach programu "Promocja filmu polskiego za granicą" - to też spowodowało, że film został zauważony.

Festiwal w Szanghaju jest uważany za jeden z najważniejszych na świecie, znajduje się na prestiżowej liście tzw. festiwali akredytowanych przez organizację FIAPF.


"Carte Blanche" w Szanghaju,fot. FB Carte Blanche

Gratulujemy i cieszymy się wspólnie z ekipą!
Anna Wróblewska
producenci filmu / artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2015
Zobacz również
fot. materiały promocyjne producenta
[wideo] Cyrk też jest takim teatrem
Kto zwyciężył w Koninie?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll