PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Natalia Adaszyńska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Eviva l'Arte". Z okazji 250-lecia Teatru Narodowego zaproszenie do rozmowy przyjął Jan Englert. Debata odbędzie się 10 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 jak zwykle w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie.
Spotkanie prowadzić będzie Rafał Sławoń, wstęp jest wolny.

“Teatr powinien stać po stronie człowieka i wyzwalać zdolność ujrzenia prawdy o rzeczywistości, którą współtworzą ludzie.”  “(…) bodaj najistotniejszy jest dziś fakt, że w teatrze można obcować z żywą sztuką, oglądać żywych artystów. W dobie dominacji kina, telewizji, a przede wszystkim Internetu, cyfrowych multimediów i mediów (często tylko z nazwy) „społecznościowych” – jest to fakt nie do przecenienia. Teatr to szansa nawiązania autentycznej więzi międzyludzkiej i poczucie przynależności do zbudowanej ad hoc wspólnoty.” “Tak jak słowem można napisać wiersz, reportaż, bajkę czy filozoficzny traktat, tak samo teatrem można opowiadać w różny sposób o rzeczywistości, w której żyjemy.”
Między innymi takie opinie wyrazili dyrektorzy polskich scen w odpowiedzi na pytanie “jaką rolę dziś powinien pełnić teatr w życiu społeczno-kulturalnym?” w ankiecie przygotowanej przez Instytut Teatralny na 250-lecie teatru publicznego w Polsce.

  Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie - wybitny aktor, reżyser, pedagog, długoletni rektor warszawskiej PWST  jest jedną z osób najbardziej predestynowanych do tego, by mówić o roli współczesnego teatru zespołowego, repertuarowego, publicznego;  o tym, jak ten teatr zdobywa dziś publiczność, co dlań znaczy słowo “misja”; jaka jest kondycja polskiej sceny narodowej w 250-lecie jej urodzin. Jan Englert przyjął zaproszenie do takiej rozmowy.

Przed nim w ramach Evviva l’arte wystpili między innymi: Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter oraz Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Julia Hartwig, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Ochman.

WRÓB
Natalia Adaszyńska
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2015
Zobacz również
fot. Bułgarski Instytut Kultury
EP2C postproduction workshop
Zbrodnia i szum wentylatora
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll