PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.06.2015
Festiwal w błyskawicznym tempie na dobre się rozkręcił. W poniedziałek wystartowały wszystkie sekcje tematyczne, Q&A z twórcami oraz wydarzenia branżowe. Widzowie i goście musieli wybierać pomiędzy seansami i dyskusjami w kilkunastu salach i obiektach - od rana do nocy.
Czas dla branży

Już z samego rana ruszyły Krakowskie Targi Filmowe. Do tegorocznej edycji zgłoszono około 1500 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, z czego wybrano 300 tytułów, w tym wiele z Polski. Wszystkie zakwalifikowane filmy znalazły się w przygotowywanym na tę okazję katalogu, a podczas Targów będzie je można oglądać w cyfrowej wideotece. Dodatkowo partnerzy wydarzenia - East Silver, DOK Lepizg, Thessaloniki International Documentary Festival, Swiss Films, Visions du Reel oraz Lithuanian Film Center - przygotowali wybór najciekawszych rekomendowanych przez nich filmów dokumentalnych ułożonych w specjalne sekcje. W wideotece obejrzeć można także wszystkie produkcje konkursowe 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Kronika Festiwalowa - dzień 1. Czyta… Marcin Koszałka. Zobacz:


W poniedziałek wystartowały także konsultacje dla producentów i filmowców zajmujących się dokumentem - Doc Lab Poland: Doc Lab Start (sesja II) i Docs to go. Pierwsza sesja odbyła się w Warszawie - dla filmów dokumentalnych w dewelopmencie. Twórcy mogli wówczas konsultować swoje prace m.in. z Marią Zmarz-Koczanowicz, Pawłem Łozińskim, Wojciechem Staroniem, Bartkiem Konopką i przedstawicielami festiwali i telewizji. W Krakowie - aż do otwartych pitchingów (o których będziemy pisać w kolejnych relacjach) - uczestnicy przejdą intensywny trening, który będzie im miał ułatwić dalszy rozwój projektu (dowiedzą się m.in. jak prezentować swoje pomysły, jak budować strategie produkcyjne, finansowe itp.). 

Po południu z kolei ruszyły Film Pro Industry Meetings, czyli indywidualne  spotkania z obecnymi na Krakowskim Festiwalu Filmowym gośćmi z  branży filmowej   - dystrybutorami, agentami sprzedaży, kupującymi, programerami festiwalowymi, ekspertami, konsultantami. Szczegółowe informacje na temat uczestników można znaleźć pod tym adresem http://www.krakowfilmfestival.pl/pl/industry/meetings.


Konkursy, spotkania i inne festiwalowe atrakcje

Równolegle, i to od 8.30 (gdy ruszyła sekcja Kids&Youth Fest) trwały projekcje filmowe. Wybór - olbrzymi, a w nim wiele produkcji rodzimych. Widzowie mogli już obejrzeć m.in. „Królową ciszy” Agnieszki Zwiefki, „Trampkarzy” Krzysztofa Ridana, „Biało-czerwonych z Chrząstawy” Krystiana Kamińskiego, „Jurka” Pawła Wysoczańskiego, „Pieśń pamięci” Aleksandry Wojtaszek, "Życie motyla" Piotra Bernasia, „Mów do mnie” Marty Prus, a także nowe produkcje ze Studia Munka („Macierz” Tomka Bochniaka i Sławomira Shutego oraz „Moloch” Szymona Kapeniaka) oraz z Wajda Studio („Wyspa” Natalii Krasilnikovej). Wielu z autorów przyjechało do Krakowa, by porozmawiać z widzami o pracy nad swoimi filmami, ich problematyką, bohaterami, formą, wyzwaniami i zaskoczeniami. Byli też Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, którzy osobiście przedstawili „Umarłą klasę. Seans Tadeusza Kantora”. Nie zabrakło też gości zagranicznych. Wieczorem zainaugurowano cykl „Spojrzenie na Litwę” (bohatera tegorocznego festiwalu), a chwilę wcześniej retrospektywę laureata Smoka Smoków 2015 - Priita Pärna.

We wtorek rozpoczynają się publiczne prezentacje branżowe, a Priit Pärn odbierze swoją nagrodę. Zapraszamy do Krakowa i do naszego portalu - po codzienne relacje. 

  



Dagmara Romanowska
KFF
Ostatnia aktualizacja:  2.06.2015
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski
„Spotkania z historią”
"Lato 2014" nagrodzone w Korei
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll