PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.06.2015
31 maja 2015 roku projekcją filmu „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, ruszył 55. Krakowski Festiwal Filmowy. Potrwa 7 czerwca. W ciągu ośmiu festiwalowych dni w czterech konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych zaprezentowanych zostanie około 250 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, w większości pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata.
Renomę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza akredytacja Międzynarodowej Federacji Producentów Filmowych (FIAPF), Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci naszego festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów w kategoriach filmów krótkometrażowych. Ostatnio Europejska Akademia Filmowa zaprosiła krakowski festiwal do nominowania trzech  tytułów w kategorii filmu dokumentalnego.

  Krakowski Festiwal Filmowy to cztery równorzędne konkursy: w tym trzy międzynarodowe - konkurs filmów dokumentalnych, konkurs filmów krótkometrażowych, konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic oraz konkurs polski. Konkurs krótkometrażowy prezentuje fabuły, animacje, dokumenty krótsze niż 30 minut. Nagrodą główną jest Złoty Smok.  W konkursie dokumentalnym obejrzymy dokumenty dłuższe niż 30 minut, a nagrodą główną jest Złoty Róg. Konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic to przegląd dokumentów muzycznych dłuższych niż 30 minut ze  Złotym Hejnałem jako nagrodą w sekcji.  W konkursie polskim obejrzymy fabuły, animacje krótsze niż 30 minut oraz dokumenty  o dowolnej długości, a nagrodą główną jest Złoty Lajkonik.W konkursach weźmie udział 117 filmów, ale 105  tytułów, bo 12 filmów polskich startuje równolegle w konkursie narodowym i międzynarodowych: 20 dokumentów pełnometrażowych (10 długometrażowych, 10 średniometrażowych), 46 filmów w konkursie krótkometrażowym,    41 filmów w konkursie polskim, 10 dokumentów muzycznych

Filmy zostaną ocenione przez wybitnych przedstawicieli branży filmowej z całego świata pod przewodnictwem: reżysera filmów animowanych i fabularnych Piotra Dumały, reżysera i rektora łódzkiej PWSFTViT Mariusza Grzegorzka, szefa berlińskiej Panoramy Wielanda Specka i laureata Oscara, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Swoje nagrody przyznają także: jury międzynarodowej krytyki filmowej FIPRESCI, jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC i jury studentów Krakowa.

Ceremonia zamknięcia i pokaz filmów nagrodzonych odbędzie się 6 czerwca o godz. 20.00 w Kijów Centrum. Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 7 czerwca, o godz. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.


Statuetka Smoka, fot. M. Warszawski

2 czerwca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody Smok Smoków. Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Tegoroczna nagroda przypadnie Priitowi Pärnowi, estońskiemu autorowi filmów animowanych, ilustratorowi i wykładowcy  w szkołach filmowych na całym świecie. To jedna z najbardziej znanych i uhonorowanych postaci w historii filmu animowanego.

Gościem tegorocznego cyklu „Spojrzenie na…” będzie kinematografia litewska. W trakcie 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe naszych wschodnich sąsiadów, a polscy i litewscy filmowcy spotkają się na specjalnej konferencji branżowej. Po Wielkiej Brytanii, jednym z gigantów przemysłu filmowego, przyszedł czas na Litwę, której kinematografia dopiero zaczyna się odradzać. Krakowski Festiwal będzie więc doskonałą okazją, by przyjrzeć się dokładniej tematom, które interesują aktualnie litewskich filmowców. Zaprezentowane zostaną zarówno filmy dokumentalne, jak i krótkometrażowe.

Jak co roku, pokazom konkursowym będą towarzyszyć projekcje tematyczne – powrócą takie cykle jak: „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Panorama filmu polskiego”, „Dźwięki muzyki” czy pokazy etiud studenckich. Najmłodszych widzów organizatorzy zaproszą na cykl „Kids & Youth Fest. Natomiast znajomość dzieł, które weszły do kanonu kinematografii, będzie można nadrobić dzięki przeglądom retrospektywnym.

DOCS+ SCIENCE to sekcja filmów dokumentalnych poświęconych nauce, która zostanie zaprezentowana publiczności festiwalowej już po raz drugi. W programie pojawią się ponownie intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Przegląd odbędzie się w nowym miejscu, w świetnie do tego przygotowanych salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Pokazy sekcji DOCS+ SCIENCE są bezpłatne, odbędą się w dniach 1-5 czerwca w AGH, Budynek B8 sala 010 A i B.


fot. M. Warszawski

U stóp Wzgórza Wawelskiego rozłoży się ponownie popularne Kino Pod welem, które przyciąga amatorów wieczornych seansów pod gołym niebem. Na wielkim ekranie zaprezentowane zostaną filmy z cyklu „Dźwięki muzyki”, wybrane przez dziennikarza radiowej Trójki, Piotra Metza. W tym roku zobaczymy „The Doors”, „Bez stałego adresu. Bob Dylan”, “Ścianę”, “Buena Vista Social Club”, film Kusturicy “Super 8. Stores” o No Smoking Orchestra i „Hair”. 
 
Pokazy filmów o Tadeuszu Kantorze w Cricotece, zaplanowane są w dniach 1-3 czerwca z udziałem Andrzeja Wajdy, Andrzeja Sapiji i Krzysztofa Miklaszewskiego. Prowadzi  Łukasz Maciejewski. Na pokazy organizatorzy zapraszają  1-2- czerwca, godz. 17:00, 3 czerwca, godz. 18.00 (wstęp wolny).

Profesjonalistów z branży filmowej organizatorzy zapraszają do Industry Zone zlokalizowanej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, która obejmuje Krakowskie Targi Filmowe, spotkania networkingowe, wykłady ekspertów, oraz panele dyskusyjne dotyczące finansowania, produkcji i promocji filmów dokumentalnych i krótkich.

WRÓB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2015
Zobacz również
fot. M.Warszawski
55. KFF: Kraków znowu należy do Smoków
Rynek gier wideo: pierwsze wyniki badania
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll