PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  29.05.2015
Najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza to opowieść o jednej z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii.
Islamscy terroryści zgotowali polskim i bułgarskim żołnierzom prawdziwe cztery dni piekła. W muzułmańskie święto Aszura zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Kiedy tłum dżihadystów zbliżał się do City Hall, na placu boju pozostał jedynie niewielki oddział polskich i bułgarskich żołnierzy. 80 prawdziwych bohaterów, mających zapasy jedzenia oraz amunicji wystarczające tylko na 24 godziny, stanęło oko w oko z rozwścieczonym i gotowym na wszystko tłumem uzbrojonych terrorystów. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiły, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrała bitwę, ale wyszła z niej bez straty ani jednego żołnierza.

Obrona City Hall jest jeszcze nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przez widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś!”, „Lincz”). Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Dowódcę Kalickiego, filmowego bohatera „Karbali”, zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałe role wcieliła się plejada polskich gwiazd – Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski, Łukasz Simlat, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki, Zbigniew Stryj, Jakub Wieczorek i Kazimierz Mazur. Partnerują im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel. Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak („Symetria”, „Dziewczyna z szafy”, „Obława”).

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Agora S.A., TVP S.A., Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski koproducent Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film powstaje przy wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniową S.A. w Radomiu, Huty Stalowa Wola oraz spółki Jelcz Sp. z o.o.


MZ
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2015
Zobacz również
fot. Robert Pałka
Radosław Piwowarski szefem jury Kameralnego Lata
Top 5 Przeglądu Filmowego Brave Festival 2015
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll