PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 1 czerwca 2015 roku rozpoczną się zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland. Kto znalazł się w obsadzie?
"Pokot" to adaptacją powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, której autorką jest Olga Tokarczuk. Scenariusz do filmu to wspólne dzieło pisarki oraz Agnieszki Holland. Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka. Kobieta mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze...

Pierwotnie w główną rolę, Janiny Duszejko, miała się wcielić Stanisława Celińska. - Zrezygnowałam też z udziału w filmie Agnieszki Holland na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych". Dało o sobie znać zmęczenie - wyznała niedawno na łamach "Rzeczpospolitej". Już wiadomo, że zastąpi ją Agnieszka Mandat, którą ostatnio mogliśmy oglądać m.in. w roli doktor Smolińskiej w "Jezioraku", mazurskim thrillerze w reżyserii Michała Otłowskiego. Przyjaciela Janiny Duszejko, Borosa, zagra Miroslav Krobot – jeden z najpopularniejszych aktorów i jednocześnie jeden z najważniejszych reżyserów teatralnych w Czechach, znany choćby z kreacji w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki czy też w "Człowieku z Londynu" Béli Tarra. Z Agnieszką Holland już raz współpracował przy czeskim serialu HBO o Janie Palahu "Gorejący krzew". W obsadzie "Pokotu" znaleźli się również: Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Borys Szyc oraz Wiktor Zborowski.

Pierwszy klaps na planie "Pokotu" ma paść już 1 czerwca 2015 roku w Kotlinie Kłodzkiej. Kolejna transza zdjęć ma być kręcona jesienią, a ostatnia zimą na przełomie 2015 i 2016 roku. Za całość będzie odpowiadać Jolanta Dylewska, autorka zdjęć m.in. do takich filmów jak "Głośniej od bomb" czy "W ciemności". Scenografię przygotuje Joanna Macha, kostiumy Katarzyna Lewińska ("Sponsoring", "Dom zły"), a muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz ("Miasto 44"). Głównymi producentami filmu są: Studio Filmowe "Tor" oraz czeska firma Nutprodukce.

Marcin Zawiśliński
Informacja własna/ www.rp.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.05.2015
Zobacz również
fot. TVP
Paweł Dębski w jury konkursu animacji Ars Independent 2015
"Nadejdą lepsze czasy" wygrywa w Monachium!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll