PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.05.2015
Spotkanie z jednym z najpopularniejszych polskich reżyserów odbędzie się 18 maja 2015 roku o godz. 17.00 na Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Pośród kilkudziesięciu filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli teatru telewizji, odcinków seriali zrealizowanych przez Janusza Zaorskiego można znaleźć balladę, komedię, dramat wojenny, film obyczajowy, dramat psychologiczny. Wśród tej różnorodności form, gatunków i tematów można zauważyć powtarzające się motywy. Reżyser chętnie sięga do polskiej historii różnych okresów: od powstania styczniowego przez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, polski stalinizm, po polski Październik, a jego wizja przeszłości bywa niejednorodna, także w wymiarze filmowym. Równie dobrze jednak Zaorski czuje się w tematyce współczesnej. Nie czas akcji bowiem, ani sam obraz filmowy, są dla niego najważniejsze, ale diagnoza polskiej historii i tożsamości. Niekiedy jest ona ostra i gorzka, jak choćby w przetrzymanej pięć lat na półce Matce Królów, czasem wszakże autor Syberiady polskiej ulega pokusom „pamięci naiwnej”. Czym innym są jednak pojawiające się w jego filmach Dziecinne pytania, jak głosił tytuł jednego z nich, zadawane pozornej oczywistości. Dzięki temu reżyserowi udawało się odsłonić nawet jeśli nie rzeczywistość, to fakt, iż mamy do czynienia z wieloma jej postaciami, wśród których są też wizerunki fałszywe. Może to dotyczyć kwestii polityczno-społecznych, ale także różnych wymiarów kultury. Janusz Zaorski nie waha się opowiadać o Polakach z ostrym przerysowaniem, jak w "Awansie", pamiętnym cyklu "Zezem" lub w "Piłkarskim pokerze", który był jednym z najbardziej popularnych filmów lat 80.

Pokazane zostaną fragmenty następujących filmów: "Uciec jak najbliżej" (1972), "Awans" (1974), "Partita na instrument drewniany" (1975), "Dziecinne pytania" (1981), "Matka Królów" (1982), "Baryton" (1984), "Jezioro Bodeńskie" (1985), "Piłkarski poker" (1988), "Szczęśliwego Nowego Jorku" (1997), "Syberiada polska" (2013).
MZ
IPN
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2015
Zobacz również
fot. A. Gojke
Pokaz dokumentu o Idzie Kamińskiej
Noc Muzeów w Telewizji Kino Polska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll