PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.05.2015
Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Fundacji im. Jerzego Janickiego skwer u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Ludnej w Warszawie będzie nosił imię Jerzego Janickiego, wybitnego pisarza i scenarzysty, twórcy scenariuszy takich seriali jak „Polskie drogi” i „Dom”.
Decyzję w sprawie nadania nazwy podjęła Rada m. st. Warszawy 26 marca 2015 roku. Skwer Jerzego Janickiego znajduje się w dzielnicy Śródmieście, u zbiegu ulic Ludnej i Czerniakowskiej, w najbliższej okolicy Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Fundacja im. Jerzego Janickiego rozpoczęła starania żeby na skwerze stanęła pamiątkowa ławeczka poświęcona postaci Jerzego Janickiego. Na ulicy Dobrej, na ścianie kamienicy, w której mieszkał Janicki, pojawi się natomiast tablica pamiątkowa.


Jerzy Janicki, fot. Fundacja im. Jerzego Janickiego.

Zasługi Jerzego Janickiego dla budowania tożsamości i kultury Warszawy są ogromne. Ten wybitny dramaturg, pisarz, scenarzysta i reżyser był prekursorem medialnej kultury powojennej Polski. Jako współautor powieści radiowej „Matysiakowie” (nadawanej nieprzerwanie od 50 lat) zapoczątkował rozwój sagi rodzinnej. Na "Matysiakach" wzorowały się powieści radiowe Słowaków, Czechów, Węgrów i Niemców. Przez 45 lat od momentu nadania pierwszego odcinka powieść lansowała i umacniała postawy patriotyczne, szacunek dla pracy, przyjaźń i dobroć ludzką, wartość rodziny, miłość do Warszawy.

Jerzy Janicki przez wiele lat pracował w dziale literackim Polskiego Radia, w sposób wybitny przyczyniając się do kreowania marki narodowego nadawcy. Umiał łączyć przekaz wartościowej kultury wysokiej z dostępnością i otwartością, co powodowało, że jego audycje zdobywały rzesze wiernych admiratorów. Janicki stworzył kilkadziesiąt słuchowisk radiowych – („Koty to dranie”, „Tragarz puchu”, „Hasło”).

Równie imponujące są dokonania Jerzego Janickiego w dziedzinie twórczości filmowej i telewizyjnej. Był scenarzystą kilkunastu filmów fabularnych, w tym m.in. tytułów takich, jak "Przerwany lot", "Milion za Laurę", "Człowiek z M-3". Uważany za jednego z prekursorów polskiego serialu telewizyjnego, napisał scenariusze do „Przygód psa Cywila”, „Ballady o Januszku”, „Polskich dróg”. Wspólnie z Andrzejem Mularczykiem stworzył najbardziej warszawski serial w historii polskiej telewizji - „Dom” - wielką sagę o dziejach powojennej Warszawy, o jej odbudowie, przemianach gospodarczych, społecznych i politycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. „Dom” to nie tylko serial historyczny, ale także ikona masowej wyobraźni, film bliski milionom Polaków, którzy w losach bohaterów, ukazanych na tle trudnej historii Polski i Warszawy po II wojnie światowej, widzieli projekcję własnych, osobistych historii. „Dom” to serial, który ma wielkie znaczenie dla budowania powojennego wizerunku i mitu Warszawy.

Jerzy Janicki był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

AK/GW
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2015
Zobacz również
fot. SFP
Animacja Jerzego Kuci nagrodzona w Czechach
Movies from Heart of Poland
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll