PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolejny odcinek cyklu „Swoich nie znacie” Andrzej Bukowiecki poświęcił Anieli Lubienieckiej. Oto fragment artykułu, który w całości ukaże się na łamach nowego numeru „Magazynu Filmowego” (nr 5/2015), już 11 maja 2015 roku.
W dzieciństwie, na pytanie, kim chce zostać, kiedy dorośnie, odpowiadała niezmiennie: „Disneyem”. Marzenie Anieli Lubienieckiej spełniło się o tyle, że związała swoje życie z filmem animowanym. I to nie tylko jako reżyserka, scenarzystka i animatorka.

Niewysoka, drobna, niemal cały czas uśmiechnięta. Taka jest Aniela (dla przyjaciół Anielka) Lubieniecka z Wrocławia: osoba ciepła, pogodna, o niespożytej – mimo skromnej postury – energii, z jaką uczy najmłodszych realizacji filmów animowanych, prezentuje je na stworzonym przez siebie festiwalu „Halo Echo”, wreszcie sama tworzy filmy, też głównie z myślą o dzieciach.

„Scenariusze pisałam już jak byłam małą dziewczynką. Nie miałam kamery, więc rozrysowywałam je na kartkach. Powstawało coś w rodzaju scenopisów obrazkowych. To były moje pierwsze filmy” – wspomina pani Aniela. Ukończyła Liceum Plastyczne, lecz studiowała budownictwo lądowe na Politechnice Wrocławskiej. Animatorka (w podwójnym znaczeniu – sprawczyni ruchu w filmach animowanych oraz krzewicielki kultury filmowej) jest z wykształcenia inżynierem budowlanym.

Ani studia, podczas których nie rozstawała się z twórczością artystyczną, tym razem jako piosenkarka, ani otrzymane po ich ukończeniu w 1980 roku propozycje pracy w wyuczonym zawodzie, nie spełniły oczekiwań Anieli Lubienieckiej. Toteż przez pewien czas śpiewała w chórze „Wrocławscy Madrygaliści” i jeździła z nim po świecie. Wszakże obok politechnicznego, miała też wykształcenie plastyczne. Ilustrowała czasopisma i książki dla dzieci, a co najważniejsze – znalazła się w gronie zwycięzców konkursu, który wyłonił pierwszych pracowników wydziału filmów animowanych w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Wkrótce wygrała inny konkurs – na scenariusz „dobranocki”, rozpisany przez Telewizję Polską. Nagrodą była możliwość zrealizowania filmu według tego scenariusza. Tą drogą w 1989 roku powstał w WFF, na zlecenie TVP, debiutancki film Lubienieckiej „Kołysanka z łezką”. Jest to bajka o dziewczynce, której się śni, że przeżywa wśród chmur piękną przygodę z ożywionymi zwierzątkami z jej kocyka. „Byłam scenarzystką, realizatorką, autorką opracowania plastycznego i słów piosenki, współautorką animacji, przez moment nawet kierowniczką produkcji «Kołysanki z łezką»” – mówi artystka.

Później zrealizowała m.in. film Z wiatrem i współtworzyła poklatkowe zdjęcia specjalne do „Powrotu wilczycyMarka Piestraka.

Andrzej Bukowiecki
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  8.05.2015
Zobacz również
fot. Bartłomiej Sawka
Polskie kina w sieci Europa Cinemas
8. PKO OFF CAMERA: znamy laureatów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll