PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.05.2015
Kolejny odcinek cyklu „Filmowe regiony” Marcin Adamczak poświęcił Lublinowi i okolicom. Oto fragment jego artykułu, który w całości będzie można przeczytać na łamach nowego numeru „Magazynu Filmowego” (nr 5/2015), już 11 maja 2015 roku.
Filip Bajon w lutym 2015 roku realizujący w Lublinie zdjęcia do swego najnowszego filmu "Panie Dulskie" zwierzał się dziennikarzom, iż po raz pierwszy przyjechał do tego miasta dopiero kilka lat temu. „Jezus Maria, jakie fantastyczne miasto, dlaczego nigdy wcześniej tu nie byłem, dlaczego tego nie widziałem?” – tak reżyser wspomina dziś swoją pierwszą reakcję. Lublin rzeczywiście posiada niemało interesujących dla filmowca atutów. W architekturze miasta wciąż odnaleźć można elementy gotyku, renesansu, baroku, secesji i modernizmu. Podlubelskie miejscowości oferują natomiast malownicze plenery. Wspomniane atuty najlepiej oddaje lista miast, które Lublin „udawał” przy okazji kolejnych planów zdjęciowych. Bywał między innymi Paryżem, Warszawą i Wilnem. Niedaleko Lublina część zdjęci do „Idy” nakręcił Paweł Pawlikowski, a na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej za kamerą stawali Jerzy Hoffman („1920 Bitwa Warszawska”) oraz Wojtek Smarzowski ("Wołyń").

Od 2009 roku w mieście działa Lubelski Fundusz Filmowy, wspierający pragnących realizować tam zdjęcia filmowców. Budżet na ten cel wynosi obecnie 400 tys. złotych. Od chwili swego powstania Fundusz miał swój udział w powstaniu 15 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych oraz jednego serialu. Po kilku latach działalności z powodzeniem zaczął angażować się również w produkcje fabularne: "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego, w którym sekwencję akcji pod Arsenałem zrealizowano w Lublinie oraz rozgrywający się w całości w tym mieście i opowiadający historię miejscowego nauczyciela "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego. Warunkiem otrzymania dofinansowania z Funduszu jest przedłożenie projektu, który tematycznie wiąże się z miastem lub jest realizowany na jego terenie bądź też z miasta wywodzą się jego główni autorzy.


Marcin Adamczak
Magazyn Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  8.05.2015
Zobacz również
fot. Krzysztof Wiktor/Film It
Co w programie Quest Europe 2015?
"Dotknięcie Anioła" wśród najlepszych produkcji tv w Japonii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll