PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Władze telewizji publicznej podsumowały własne wsparcie kinematografii polskiej w latach 2006-2014. Co z tego mini-raportu wynika?
W bieżącym roku mija 10 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy o kinematografii, która określa zasady finansowania twórczości filmowej. Zgodnie z przepisami ustawy Telewizja Polska przekazuje na rzecz Instytutu 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu emisji reklam, telesprzedaży i audycji sponsorowanych, a 1,5 proc. rocznych wpływów z abonamentu obowiązana jest przeznaczyć na udział w koprodukcjach kinowych filmów fabularnych. W latach 2006-2014 TVP przekazała na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 153 mln zł, a na prowadzoną samodzielnie produkcję i koprodukcję filmów kinowych - 57 mln zł. W ostatnich 4 latach nakłady na produkcję i koprodukcję filmów kinowych wyniosły 18,7 mln zł. Ponadto w tym samym czasie przekazanych zostało 59 mln zł na PISF. Z kolei w samym tylko 2014 roku na rzecz PISF telewizja publiczna przekazała 13,5 mln zł, zaś na produkcję i koprodukcję filmów kinowych - 7 mln zł.

W ciągu czterech ostatnich lat Telewizja Polska była koproducentem  głośnych i wielokrotnie nagradzanych filmów. Był wśród nich pomnikowy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy (m.in. laury na MFF w Wenecji i festiwalu w Chicago). Był poruszający dramat Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" (Srebrny Lew na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Grand Prix 37 World Film Festival w Montrealu, Polskie Nagrody Filmowe „Orły” w czterech kategoriach, Paszport „Polityki” dla odtwórcy głównej roli)  czy szeroko dyskutowane "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego (Polskie Nagrody Filmowe „Orły” za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra). Także w 2013 roku TVP wzięła udział jako koproducent w wielu znakomitych projektach filmowych, takich jak obsypana krajowymi i międzynarodowymi laurami "Papusza" Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, "Mur"w reżyserii Dariusza Glazera, nagrodzony w Gdyni "Fotograf" Waldemara Krzystka, "Miasto 44" Jana Komasy (zdobywca „Orłów” w sześciu kategoriach, laurów w Gdyni i Paszportu „Polityki”),  "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego (laureat „Orłów” oraz  festiwali w Gdyni i Tokio), „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego, „Performer” Macieja Sobieszczańskiego. W 2014 roku TVP było to aż 11 projektów, m.in.  "Anatomia zła" Jacka Bromskiego, "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego, "Obywatel" Jerzego Stuhra (Nagroda Specjalna Jury Festiwalu w Gdyni, Nagroda dla Najlepszej Komedii Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce). W 2015 roku najnowsza międzynarodowa koprodukcja  z udziałem TVP - "Pod elektrycznymi chmurami" Aleksieja Germana juniora zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia na Berlinale. 

MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  4.05.2015
Zobacz również
fot. TVP
Koniec zdjęć do "Excentryków"
W Krakowie "Potop" i gwiazdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll